Jäin sekunditega ilma kõikidest failidest oma arvutis :(Loen seda postitust sisse köögis sosistades, kasutades selleks oma telefoni ja vana-head padjapüüri taktikat, sest kõik teised magavad ja diktofoni ma tooma ei lähe, kuid ma ilmselgelt ei saa enne magada, kui olen teiega oma tänase päeva seiklusi jaganud...See kohin siin taustal on muide mu kasutusse võetud vana arvuti ventilaatori hääl. Kes vähegi minuga koos töötanud on, teab ja tunneb seda heli hästi.

Hakkame siis aga peale. Teate küll neid lugusid, kui keegi kuskil räägib, et oh tead, mingi arvutiviirus tuli ja jäin kõigest ilma ja siis korra ohkad ja mõtled, et mismõttes, mis viirus, mul küll kunagi mingit sellist jalustniitvat viirust tulnud pole olnud ja eks see mingi erandjuht ole ja...

Viimased päris mitu päeva olen ma keskendunud oma koolitöö valmissaamisele. Õpin Rootsi ülikoolis Aafrika uuringute magistriõppes. Homme on minu ühe aine lõputöö tähtaeg. See on üsna oluline töö, kuna terve aine oli lugemiskursus, mis siis seisnes selles, et me pidimegi poole aasta jooksul lugema ja analüüsima kohustuslikku ja valikulist kirjandust ning nüüd on aeg oma uut tarkust maailmaga...või siis õppejõuga jagada.

Võtsin suhteliselt rahulikult ning keskendusin mitmeid päevi just nende valikuliste artiklite kokku otsimisele, allalaadimisele ja korrastamisele vastavalt oma ideedele. Kes vähegi on teadusartikleid otsinud, teab väga hästi neid faase: kõigepealt paned sisse märksõnad ja loodad, et midagi tuleb...siis vaatad, kas see midagi on ka veebist kättesaadav, seejärel loed lühikokkuvõtet, vaatad, et oh sobib. Hakkad alla laadima...Avastad, et oih, tasuline artikkel või hoopis nõuab sisselogimist mõne USA ülikooli andmebaasi. Googeldad google scholaris ja kõikvõimalikes andmebaasides, kaalud juba artikli ostmist, kuid peatad  end viimasel hetkel, avastad koha, kust saab alla laadida esimesed 4 lehekülge...Noh, ja ei olegi möödnud oluliselt aega, nii pool tundi, kui avastad, et kuskil on koht, kust saad ükshaaval artikli lehekülgi jpg-dena alla laadida ja tunned end kui maratonivõitja. Siis avad artikli ning...vaatad, kas seal midagi uut ka öeldud on. Just nimelt, what's new. Seejärel hoiad kas failid alles või kustutad. 

Viimased päevad veetsin ma just niimoodi, kogudes kokku hulga põnevaid artikleid, millele täna öösel maratonanalüüs pidi toimuma hakkama, et ikka homme õhtuks koolitöö valmis saada. Läksin vist natuke ahneks, sest põnevaid artikleid ja raamatuid aina paistis ning ühel hetkel, kui ma just parasjagu torrentiga endale artiklit alla laadisin, ise veel Meelisele uhkelt kommenteerides, et "oh näed, kuidas profid endale raamatud kiirelt kätte saavad"... jäin ma vait.

Nimelt avasin ma allalaetud faili kausta. Seal oli siis pdf fail artikliga, mis nägi OK välja, ainult veidi loetamatu oli. Kuskil oli kiri, et selle lugemiseks on vaja installeerida spetsiaalne font. Ja fail oli seal kohe ilusti olemas. Jah. Kui seda praegu nüüd nii rääkida, siis kõlab loogiliselt, et oleks pidanud sel hetkel peatuma, aga mu mõtted olid veidi mujal.

Noh, installisin siis endale selle...fondi...või...

Mõne minuti pärast avanes mu ees täitsa ise järgmine pilt. 


Mina, endiselt veel naiivses teadmatuses, panin pildi kinni ja kustutasin ära. Tuleb nende torrentitega igasugust mõttetut pahna onju...

Seejärel vaatasin oma ülikooli kausta. Minu originaalfaile enam polnud. Olid imelikult välja nägevad uue peakirjaga failid. Sisutühjad. Vaatasin mujale. Nägin, kuidas kõik failid olid hakanud asenduma samasuguste failidega. Kirjutasin Alarile, kes küsis, et kas midagi veel alles on. Ma ütlesin, et dropbox tundub olevat. Panin selle kohe kinni. Panin arvuti ka kinni ja läksin sellega Alari juurde.

Alari, kes on suht normaalne progeja, ütles kohe ära, et ega mul palju lootust pole. Olevat arvatavasti uus viirus, mille vastu veel rohtu leiutatud pole. Siiski viisime oma kunstlikusse koomasse viidud tehnoloogilise patsiendi arst-Alari juurde ning ta teostas mitmetunnise operatsiooni, mis kahjuks tulemusi ei toonud. Alari raputas vahepeal pead ja küsis omaette et "mismõttes". 

Nii ma siis istusin seal ja mõtlesin, et mis mul seal arvutis üldse oli. Õnneks sain arvuti alles paar kuud tagasi ning väga suur enamus fotosid on ka teistel olemas, tööasjad on dropboxis, mis imekombel pääses. Alari selgituse kohaselt oli viirus pandud krüptima documents ja desktop kaustade sisu ja kuna dropboxi kaust oli sealt väljaspool siis pääses - mis on muidugi jälle iroonida, kuna ma olen teadatuntud asjade deskdopil hoidja - see on pidevalt kaustu täis. Niisiis oligi kõige suurem otsene kahju just sellesama kooliülesande failid. Mis on iseenesest väike kaotus, kui terve arvuti sekunditega tühjaks tõmmatakse. Õnneks olid mul enamus asju veel vanas arvutis ning kõvakettal. Vedu. 

Patsiendi jätsin siiski veel haiglasse arst-Alari valve alla toibuma, kes lubas katsetada alternatiivseid ravivõtteid, mis äkki aitavad.

Lõpetuseks lisan siia ka arvutiarsti soovitused, kuidas teie saaks vältida selliseid juhtumeid:
Torrentis oli lubatud faili asemel hoopis programm mis krüpteeris arvuti kõvakettal dokumendid, nii et neid faile ei ole võimalik avada ilma koodi teadmata ja kood maksab palju $$$. Täpsemalt siis 500 dollarit (ja seda raha ei saa sellise pettusega tegelevad inimesed minult kunagi). Näiteks saab riski vähendada kui torrentist tulnud faile mitte otse avada peal klikkides, vaid proovida avada läbi failile vastava programmi, näit filme VLC-playeris menüüst Media > Open jne kas üldse tunneb faili ära ja arvutis oleva viirusetõrjega skännides, näiteks: https://www.malwarebytes.com/.

Nii lihtne ongi! Proovime edaspidi siis nii teha :)
3 kommentaari:

 1. Trend Micro Ransomware File Decryptor tool ei aidanud?
  https://success.trendmicro.com/solution/1114221-downloading-and-using-the-trend-micro-ransomware-file-decryptor

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tundub siiski, et meie arvuti on väga heades kätes, sest IT spets ütles, et see trikk on juba proovitud.

   Kustuta
 2. Tänud kaasa mõtlemast :) Saadame sõnumi oma IT-spetsile edasi ning anname teada, kuidas läheb!

  VastaKustuta