Õiglane kaubandus


Kohv sai otsa. Janikal ilmselt on hea meel, et seda Pauligi pakki, millel pole peal Fair Trade'i märki, meie riiulis enam ei eksisteeri. Mul pidavat munad maha lõigatama, kui ma veel ostan kohvi, mille tootmises võivad olla osalenud orjad, lapstööjõud või alamakstud töölised. 

Meheaust mitte ilma jäämiseks ostsin paki kohviube, mille peal on märk UTZ. Alguses ma ei teadnud, mida see märk üldse tähendab, aga kiire pilk paki küljel andis mulle aimu, et tegu on õiglase kaubaga.

Õiglane kaubandus on sedasorti kaubandus, mis toimib nagu tavaline äri, kuid tagab terve rea eetiliselt, keskkondlikult ja sotsiaalselt olulisi tingimusi. Näiteks tagab see arenguriikide talunikele ja tootjatele majandusliku elujõulisuse, keskkonnaohutu tootmise ning sotsiaalse vastutuse. Samuti on süsteemis keelatud kasutada orja- ja lapstööjõudu. Õiglane kaubandus hõlmab endas nelja erinevat märgistust.

FAIRTRADE
Märgis lubab, et tootjatele on makstud lepingutega sätestatud miinimumhinda, makstud on tootjaühistu või kogukonna arendamiseks lisatasu, keelatud on lapstööjõu ja orjatöö kasutamine, tootmine on olnud keskkonnasäästlik ning töötajatele on tagatud paremad töötingimused. Märgist saavad kanda tooted, milles on kasutatud Fairtrade’i standarditega sertifitseeritud toorainet. 

UTZ CERTIFIED
Märgis lubab, et tootjad rakendavad häid maaviljelusvõtteid, mille tulemusena kasvaks saagikus ja paraneks toodangu kvaliteet, tagavad töötajate õiguste ja keskkonna kaitse. UTZ Certified’i tooted on kakao, kohv, tee ja pähklid ning UTZ Certified’i märgist kannavad ka Kalevi šokolaadid. 

RAINFOREST ALLIANCE 
See rohelise konnaga märgis lubab, et on järgitud säästva ja kestliku põllumajanduse standardeid, mille abil säilitatakse looduslikku liigirikkust, tagatakse inimeste parem elujärg, muudetakse äritavasid ning tarbijate käitumist. Rainforest Alliance’i märgist kannavad peamiselt banaanid, ananassid, šokolaad, kohv ja tee, aga ka näiteks šokolaadiümbrisega jäätised. 

WFTO 
World Fair Trade Organization märgis lubab, et tootjatele on makstud õiglast hinda ja lisatasu, töötajatel peavad olema riiklikult kehtestatud sotsiaalsed hüvitised, töötajaid koheldakse võrdselt, neid ei diskrimineerita, looduslikke kahjusid minimeeritakse ja eelistatakse maheviljelusmeetodeid. Märgist kannavad peamiselt käsitöötooted ja ehted. 

Enam pole vaja murda pead selle üle, kas osta Nike või Adidase märgiga riideid. Enam pole vaja vaevata end kahtlusega, kumb on ilusam - Armani või Gucci kasukas. Pigem hangi omale World Fair Trade Organization märgisega kehakatteid, mida kandes on tunne, et oled teinud maailmale pai.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar