Kuidas meie pere MEHED kodus trenni teevad

Sven pärast kahte rühmatrenni kodus lõõgastuseks süvalihaseid treenimas

Meie ühise elu esimestel päevadel juhtus päris tihti, et mõni meestest vaikselt kuhugi teise tuppa imbus või siis nii möödaminnes mainis, et "lähen trenni tegema" ning mõne minuti pärast täie tõsidusega teises toas enda sõnul "väikeste raskustega" (ehk siis kuskil 20 kg) sadu kükke ja hüppeid tegi. Ma olen alates 5-aastasest peale väikeste pausidega terve elu regulaarselt trenni teinud, kuid mitte kunagi pole ma isegi ette kujutanud, et ma saaks ka kodus korralikult treenida, seega suhtusin alguses meeste kodustesse trennidesse üsna suure skeptilisusega. Seda enam, et minu jaoks seostus kodus trennitegemine pigem kujutluspildiga mõnest meeleheitel koduperenaisest, kes taignarull käes aeroobikat teeb. Vaadates üleval olevat fotot, siis võib üsna julgelt väita, et mu elukaaslased on selle valenägemuse päris edukalt murdnud.

Päevad möödusid ja mehed hakkasid teise tuppa trenni tegema imbuma aina sagedamini. Ei olnud harvad korrad, kui ma mõne ukse avasin ja mulle vaatas vastu kas palja ülakehaga rullikuga Sven, kes sellega igal õhtul regulaarselt kõhulihaseid teeb või siis parasjagu hantlid käes ja klapid peas keksiv Meelis, kes teeb päevas tavaliselt kaks trenni - jooga ja aeroobika - ja justnimelt kodustes tingimustes. Ei saa unustada ka Micat, keda olen tabanud nii hantlitega kükke tegemas kui ühel jalal hüppamas ja väljaasteid tegemas.  

See on hämmastav, milline järjepidevus neil on. Meelis on oma trenni osas kõige järjepidevam ning ei ole möödunud päevagi, kui ta just kodus trenni teinud poleks. Sven, kes käib lisaks veel igapäevaselt spordiklubis rühmatrennides, rullib lisaks kodus ennastunustavalt rullikuga ning Mica, kes tuleb õhtuti väga väsinuna töölt koju, suundub tihti just esimese asjana hantlitega kükke tegema. Olen alati arvanud, et selleks, et regulaarselt trenni teha, on vaja käia kuskil trennis või spordiklubis, sest kodus motivatsioon langeb ning juba mõne päeva pärast enam ei viitsi, aga need mehed on mulle viimaste kuude jooksul vastupidist tõestanud. Mul hakkab juba endal ka vaikselt huvi tekkima, et äkki prooviks ise ka kodus trenni teha. 

Olen proovinud ka vaikselt uurida, mis on sellise kodus trennitegemise motivatsioon. Ise olen ma teinud väga erinevaid trenne ning ka motivatsioon on olnud veidi erinev. Näiteks käisin 7 aastat igapäevaselt iluvõimelmas ja ma olin nii väike, et ei esitanudki vist küsimusi, et miks ma seal trennis käin, aga üldiselt oli siiski eesmärk oma alal paremaks saada ja võistlemas käia ning trennis areneda, et võistlustel veel parem olla. Seejärel mängisin jalgpalli, mis on lihtsalt väga kaasahaarav mäng ning trennis oli äge käia. Jalgpallis oled nii keskendunud oma meeskondlikule koostööle ja eesmärgile saada värav, et kõik muu ununeb. Ja see tunne, kui mingid kombinatsioonid tulevad hästi välja tänu heale koostööle ning väravad tulevad lihtsalt... See on lihtsalt väga hea. Olen ka käinud orienteerumas, mis samamoodi on põnev, kõik muu ununeb ning proovid võimalikult kiiresti oma kontrollpunkte üles leida, samal ajal nautides loodust...või siis sellega võideldes. Lisaks olen üsna palju käinud jooksmas, kuna nii joostes kui pärast jooksmist on lihtsalt nii äge tunne. Ja veel see tunne, kui jõuad vabalt pikema distantsi ära joosta... Ja see tunne, kui oled just mõnusa trenni ära teinud. Samuti saab oma pea selgeks joosta. Pärast head jooksutrenni on alati tunne, et kõik on võimalik. 

Ehk siis on minu jaoks trenn pigem lihtsalt äge protsess, mis tekitab hea tunde. Kord juhtusin pealt kuulama, kuidas üks neiu teistele selgitas, et kuna poole aasta pärast algab rannahooaeg, siis peab ta juba praegu hakkama regulaarselt areoobikas käima, et suveks ikka kenasti vormi saada. Selline lihtne lause pani mind tol korral päris pikalt mõtlema, kuna mina pole elu jooksul trenni tehes kunagi mõelnud sellele, et kas see mind rannavormi viib või mõnda lihast vormib. Pole veel ette tundub mõttekäiku, et lähen mängin nüüd 1,5 tundi jalgpalli, et ilusamad säärelihased saada. Kuigi jah, eks me trennis vahepeal ahastasime, et reielihas hakkab nii suureks paisuma, et enam teksadesse ei mahu või seelikuga käia ei saa. Minu elukaaslased ütlevad, et trenn teeb neid vaimselt ja füüsiliselt tugevamaks, vormib lihast ja teeb tervemaks. Mica ütles ka lisaks, et tema valmistab end tänavatrikiratta hooajaks ette, treenides lihaseid, mida on vaja, et võimalikult vingeid trikke teha.

Suure pinnimise peale sain kätte ka riigisaladuse ehk meie kahe kõige järjepidevama kodus trenni tegeva mehe igapäevased rutiinid. Kuna ma kitsi tüdruk pole, jagan ka teiega.

Mica tavaline trennikava, umbes 40 minutit

Süvalihased + kätekõverdused
 • plaksuga kätekõverdused 8-20, 3 seeriat
 • tavalised kätekõverdused 30-55, 3-4 seeriat
 • naiste kätekõverdused spontaanselt
 • plaksuga naiste kätekõverdused spontaanselt
 • harva ka ühe käega naiste kätekõverdused 2-5
 • kätekõverdus tritsepsile 
Süvalihased
 • harva plank, aga üldiselt katab selle teema kätekõverdused
Kükid:
 • 180-300 kükki järjest
 • kerge raskusega (alla 25 kg) 50-70 kükki, 3 seeriat
 • etteasted 11-13 minutit
 • hüppega etteasted 
 • ühe jalaga kükid 8-20 kükki, 3 seeriat
 • üleshüpped spontaanselt 
 • kikivarvukil hüppamine
Kõhu- ja seljalihased
 • klassikalised harjutused 
Powerball - alati majas

Venitused

Meelise treeningukava - 1-2 korda päevas, 30-60 minutit
 • hantlitega aeroobika - kõige olulisem on hüpata erinevat moodi, hantlid käes, muusika kõrvas - umbes 30 minutit 
 • jooga - umbes 30 minutit
 • rullik
 • Powerball - alati majas
 • jalutuskäigud värskes õhus 1-1,5 tundi

Kas ja miks teie trenni teete ning kas olete proovinud kodus treenimist?

P.S Kui tahate teada, mis imeloom on powerball, siis ei jää muud üle, kui paari päeva pärast siia uuesti piiluda. Võin vihjeks vaid öelda, et kõik, kes seda kord proovinud on, on kohe ka sõltuvusse jäänud. 

Minge tehke nüüd natuke trenni ja nautige seda!

3 kommentaari:

 1. Mina olen kodus treenimist proovinud küll, erinevaid jõuharjutuste programme/challenge'eid aga kõige kauem, mis ma nendega vastu pidasin, oli vist 2 kuud äkki. Ahjaa, kunagi olin nii "geenius", et tellisin Marek Kalmuse toitumise ja treening kavad. Oeh, see oli küll raha maha viskamine. Toitumiskava tekitas mul kõrvetised ja see oli nii julm näljutamine, et ma oleks 2x tööl pildi taskusse pistnud. Treeningkava oli omaette ooper, see tappis mu säärelihased ära ja need süvakükid minu vigaste põlvedega oli väga julm.
  Aga nüüd, nagu teate isegi, vehin kolm korda nädalas jõusaalis trenni teha, kord kahe kuu tagant käin Pärnus oma treenerile ennast ette näitamas ja uut kava nõutamas ning esimest korda üle mitme aasta tunnen ennast trenni tehes superhästi. Viimati meeldis mulle nii väga trennis käia veel Tartus elades, kui ma taipoksi enda jaoks avastasin (2011-2012 äkki?) ja enne seda veel see pea 10a ujumist. Orienteerumine oli ka äge aga siiski mitte päris minu teetassike :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oskad häid (tunnevad anatoomiat ja füsioloogiat ja teevad ise trenni) treenereid soovitada? Ei tea, mis klubides nad toimetavad...

   Kustuta
 2. No minu brasiillasest treener tegutseb Pärnus aga rohkem ma ei tea. Mirko Miilits pidi hea olema, ta vist toimetab Telliskivi Koduklubis vms.

  VastaKustuta