Kuu liigutavaim kultuurisündmus - TÜ Akadeemilise Naiskoori kontsert Niguliste kirikus.Et tuua tänasesse lumissombusesse õhtusse pisut hingesooja, kirjutan oma viimase aja kõige kosutavamast elamusest. Sain kutse osaleda TÜ Akadeemilise Naiskoori kontserdil, mis toimus Niguliste kirikus. Kuna ma polnud varem taolisel sündmusel osalenud, ei jätnud seda head võimalust kasutamata, kutsusin Mica ka kaasa ning koos suundusime 13. sajandi keskpaigal rajatud hoonesse, mis keskajal oli Tallinna üks uhkemaid ja kaunimaid pühakodasid.

Tallinna Hansa-aegade hiilgusest ning siinsete kaupmeeste jõukusest kõnelevad Niguliste kiriku hinnalised kunstiteosed, mis telliti Euroopa suurtest kunstikeskustest. Neist tuntumate hulka kuuluvad Lübecki hiliskeskaegsete meistrite Bernt Notke „Surmatants” ja Hermen Rode töökojas valminud suurejooneline peaaltari retaabel, mida võib praeguseni kirikus näha. Tänaseni saab samuti imetleda 16. sajandi alguses kirikule annetatud ligi nelja meetri kõrgust seitsmeharulist põrandalühtrit, mis kuulub maailmas omataoliste seas suurimate hulka.
Lisaks silmailule saime kirikus nautida ka meeliülendavaid helisid. Naiskoor ja külalisdirigent, Benjamin Kirk, esitasid viimase ühise kontserdi "KOKKUVÕTE. In Freezing Winter Night", mis võttis kokku möödunud sügissemestri. Esitati ilusat eesti, inglise, jaapani ja prantsuse muusikat, mis on kirjutatud aastatel 1198 kuni 2016.

Kes ütles, et akadeemilise naiskoori liikmed on igavad ja vagurad kuivikud? Peale selle, et nad nii ingellikult armsad on ja kõrvu paitavalt laulda oskavad, on neil ka arenenud huumorisoon. Dirigendile pandi salaja noodikaante vahele poolpalja Arnold Swartzerneggeri pilt, millele oli monteeritud dirigendi enda pea. Koori mänglevalt naljatlev meeleolu kiirgus kogu publikumini. Ka kohapeal viibinud Püha Vaim ise tundis seda elevust, mis oli tekitatud õlitatud musklis mehekeha poolt.


Meeliülendava kultuurisündmuse kõige olulisem tähelepanek seisnes selles, et kirikusse olid kokku kogunenud nii mehed kui naised, noored ja vanad, väikesed ja suured. Eri põlvkonnad ja eri mõttemaailmad istusid üksteise kõrval ja nautisid üheskoos kõrgsageduslikke energialaineid, mille tulemusena sibasid mõnujudinaid üle kogu keha. See kogetav ühtsus tekitas hoituse tunde. Keha sai hellitatud, vaim sai virgemaks, meeled said teravamaks ja hing sai pai. Aitäh!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar