Test: milline kohv on parim?


Teistmoodi perekond hindas koju kogunenud kohvisorte, et välja selgitada, millised kohvisordid maitsevad kõige paremini. Hindajateks olid kohvisõbrad Meelis, Sven, Veiko ja Mica. Kuna kõigile hindajatele meeldib juua kohvi suhkru ja piima / koorega, siis valmistasime iga kohvisordi võrdse koguse vastavate lisanditega. Selle postituse juurde kuuluv heliklipp on salvestatud testimise jooksul ning annab edasi meie vahetuid emotsioone, allpool olev tekst on natuke täpsema infoga kokkuvõte.

Esimesena läbis hindamiskadalipu Türgi kohv, Haaremi Saladus, mis omadustelt on keskmise rösti ja ekstra peene jahvatusastmega. Kohv maksis 8 eurot ja on ostetud Türgi lennujaamast ootusega tuua perele maailma parimat maitseelamust, mida paljud reisijad kodus kogeda soovivad. Kohv pälvis järgmisi hinnanguid: vastik, väga ebameeldiv kohviga sobimatu mootoriõli meenutav kõrvalmaitse, maitse isegi ei meenuta kohvi, kahtlemata kõige kummalisem kohv, lõhnab nagu halvaksläinud kompostihunnik, maitseb nagu tammetõrukohv, kergelt mõru, kuid samas on tunda loodust, selle kohvipaki viskame minema, see pole väärt kohviriiulis seismist, ma ei pakuks ühelegi külalisele, see on rõve, see pole kohv. Veiko kallas kohvi kraanikausist alla.

Teisena proovisime Keeniast ostetud ja Nairobis toodetud Java House Etioopia kohvi, mis maksis 12 eurot. Tegemist on 100 % käsitsi röstitud maitsekohviga, mis sisaldab kargeid, lillelisi ja aprikoosimaitselisi noote. Kommentaarid: tunnen head kohvi maitset, tahad kohvilonksu veel ja veel, väga hea, pole mõru, mahe, nuusutades pole tunda mitte midagi, pole kange, meeldiv mahe hommikukohv ärkamiseks.

Kolmandaks maitsesime Arvid Nordquisti Midnight Grown kohvi, mida iseloomustab ekstra tume röst, intensiivne ja jõuline maitse. Oluline on lisada, et paki peal on olemas UTZ Certified märgis. Hinnangud olid järgmised: tummine maitse, on tunda kohvi kangust, meeldiva vürtsika varjundiga, tunda on tõelise kohvi jõulist maitset, tummisem kui eelmine, hea maitse, lahja ja mitte midagi ütlev lõhn, vastuoluline, maitses on tunda meeldivat kohvi kangust, lõhnabukett on võõras.

Neljandana suundus hindamiskomisjoni ette Itaalia kvaliteetkohvide hulka kuuluv Lavazza Rossa, mis on keskmise jahvatusastme ja keskmise röstiga kohv. Kui enamik poodides müüdavaid kohvisegusid sisaldab ainult araabika ube, siis lisaks Brasiilia araabika segule sisaldab Lavazza Rossa 30 % ulatuses ka Aafrika robusta segu. Kommenteeriti järgnevalt: karge kohv, mõnus röst, meeldiv kangus, väga hea kohv, tunneb isegi kohvi lõhna, seni parimaid kohvisid, tammetõrulik lõhn, ok maitse, eriline maitsebukett, meeldivaim, eelistatuim.

Viies katsealune oli Eestis nr 1 kohviks peetav Lavazza Crema e Aroma, mis on keskmise röstiga, vanilliliselt aromaatne, kreemjas ja magus alatooniga. Sisaldab 40 % ulatuses Kesk- ja Lõuna-Ameerika ube ning 60 % Aafrika robusta segu. Hinnangud: kangem kui eelmine, meeldiv kõrvalmaitse, aromaatne, maitseb väga hästi, tummisem kui eelmine, väga meeldiv maitse, tõenäoliselt parim kohv siiani, võrdväärne Rossaga.

Kuues hinnatav oli Pauligi klassikaline premium kohv, mis pälvis järgmisi kommentaare: tavaline hea kohvi maitse, puudub huvitav nüanss, pole midagi erilist, klassikaline kohv, mis sobib igal ajal joomiseks, harjunud maitsega kohv, kohv, mis maitseb nagu kohv, pole ühtegi puudust.

Seitsmendana hindasime Nairobis toodetud Java House Keenia kohvi, mida iseloomustab 100 % käsitsi röstitud oad ning greibine, mustsõstrane ja elav maitsevarjund. Kohv maksis umbes 11 eurot ning seda peetakse parimaks Ida-Aafrika kohviks. Saadud hinnangud: tunnetad midagi erilist, mis annab õige kohvinaudingu, väga hea, maitsekohvi, tuntav on meeldiv kõrvalmaitse, midagi on lisatud, kunstlik maitsebukett rikub ära õige kohvi maitse.

Viimaseks žüriiliikmete poolt mekitud rüüpeks oli Nescafe 3in1 kohvijook, millele järgnesid kommentaarid: kohvi maitset pole tunda, kunstlikult magus, puudub kohvielamus, sobib kohviasendajaks, vana hea tuttav maitse, vaieldamatult parim kohviasendaja, kiirkohvilik lõhn.

Lõpliku hinnangu saamiseks teostati ka pimetest. Hindamiskomisjon asetas maitstud kohvisordid kokkuvõtvasse pingeritta:

1. Lavazza Crema e Aroma
2. Lavazza Rossa
3. Arvid Nordquist Midnight Grown
4. Etioopia kohv
5. Keenia kohv
6. Paulig Classic
7. Nescafe 3in1
8. Türgi kohv Haaremi Saladus

Milline on Sinu lemmikkohv? Kõikide vastajate vahel loosime välja tunniajase kogukeha Tai massaaži, mida teostatakse läbi riiete mati peal.8 kommentaari:

 1. Muuseas, kui arvad ära, millega on seotud pildilolev kohvitass, lähme Sinuga kohvikusse. :)

  VastaKustuta
 2. Ma arvan, et pildil oleval tassil on rõhud ainult eksitamiseks ja teisel pool on vaala pilt, mistõttu on tass seotud järjekordse peretü..ptüi perediskussiooniga.
  Aga kuna auhind on aus ja häbitunne puudub, siis lisame lemmikkohviks, ehk mida ma suht, nii harva kui ma üldse, joon - Best Coffe
  http://imgusr.tradekey.com/p-B7686207-20130318080123/best-coffee-fresf-ground-coffee-in-a-one-cup-bag-8g.jpg
  Ütlen kohe ära, et esikohale ta teil ei tuleks, aga rohke piima ja suhkruga pole peaaegu tema enda maitset tunda, nii et saab joomisega hakkama küll. Saadaval hästivarustatud Kaitseväe metsalaagritest või nendel käinud ajateenijatelt.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tere Joosep! Olete osutunud Tai massaaži võitjaks. Auhinna kätte saamiseks palun kontakteeruda meiliaadressil meelis.sikk@gmail.com või numbril 58006283. Kas võin paluda, et auhinnale järele tulles toote proovimiseks kaasa oma lemmikkohvi?

   Kustuta
 3. Ma tänan humoorika kommentaari eest. Hea pakkumine, aga paraku pole tass seotud ei vaala ega järjekordse peretüliga. Kas tuleb veel mõni pakkumine? Vihjeks võin öelda, et see millega kohvitass seotud on, on kajastust leidnud ka ühes varasemas postituses.

  VastaKustuta
 4. Et teil ikka oleks võimalik loosi võtta, siis minupoolne komm ka :) Äkki see polegi kohvitass vaid hoopist teetass, mida agaralt täidetakse ja mille all J kohutavalt kannatab?

  Kohvist nõndapalju, et maitseb ta mulle küll. Enamasti ei tarbi, sest võib halvasti lõppeda (loe: ma peaksin jooma kofeiinivaba kohvi). Kodus on sellegipoolest oodatud ja ootamatutele külalistele kohvioad, mille eeliseks on see, et need ära ei lahtu. Jacobs Grönung Crema vist.

  PS kui saab teha nii, et iga postituse juures on kohe näha, palju seda on kommenteeritud, oleks väga lahe. Praegu tuleb eraldi klõpsata.

  Ja tervitused Tartust!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tsau Killu! Heameel on teatada, et oled võitnud Tai massaaži. Kas auhinna kättesaamiseks sobib tulla Tallinnasse meile külla? :) Täpsemate detailide arutamiseks helista 58006283

   Kustuta
 5. Tsau Meelis! Sellistes loosides on tore osaleda, kus võiduvõimalus on 50%. Mul on aega auhinna kättesaamisega. Kindlasti sobib küllatulemine, aga praegu ei oska öelda millal. Ehk kunagi suve poole?

  Tervitan siinkohal Micat (keda oodatakse väga Tartusse/Säde igatseb!) ja Janikat!

  VastaKustuta
 6. Ja kui sa tahad minuga ühendust saada, siis võib kirjutada ja joonistada killu@ut.ee või helistada (Mica teab mu numbrit).

  VastaKustuta