Appi - moslemiga leivad ühte kappi!

Peaaegu kuu aega tagasi tuli meie pere uueks liikmeks pakistanlane. Kujutad Sa ette – meiega ühe katuse all elab moslem, kes suure tõenäosusega võib meid õhku lasta. Just nagu nad lasid õhku kaksiktornid. Ma ise oma silmaga nägin ja kuulsin, kui õudsed need moslemid ikka on. Nad suudavad eirata kõiki füüsika seadusi ja teoks teha võimatud asjad. Ilmselt Allahi enda abiga õnnestus neil tühipalja lennukiga kokku kukutada teraskonstruktsiooniga ehitis, mis oli spetsiaalselt inseneride poolt loodud vastu pidama isegi juhul, kui sisse peaks lendama lennuk. Igatahes on need moslemid lausa nii võimekad, et nende poolt kaksiktorni lennutatud lennuk suutis kokku varistada ka maja, mis asus sündmuskohast eemal…

Kui nüüd kõrvale jätta valearusaamad, eelarvamused ja sildistamised, siis tahaksin mainida, et Asad, kes on moslem ja kes elab teistmoodi perekonna juures, on erudeeritud mees, kes tuli Eestisse oma sõbrale külla. Võiks ju arvata, et ta on järjekordne tsurka, kes hakkab Eesti naisi vägistama, hirmu külvama ja kaubamajja pomme paigaldama, aga tema lambuke tuli hoopis oma teadmisi jagama. Nimelt on Asad Tallinna Ülikoolis lektoriks andes loenguid Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika kultuuri ning ajaloo teemadel. Mehel on, mida jagada – ta on omandanud neli magistrikraadi.

Samal ajal, kui Eestis elab vene rahvusest tegelasi, kes ei oska viisakalt teregi öelda, on Asad omandanud teadmised, mis võimaldavad tal  näiteks rongis kontrolörile lisaks tervitusele ka palun ja aitäh öelda. Muideks see moslem teab peast Eesti pindala – mul on selline karvane tunne, et see faktiteadmine on oluline sobiva koguse dünamiidi varumiseks… Või mis Sina arvad?

Asad on hästikasvatatud, viisakas, abivalmis, mõistev, hooliv, sõbralik ja teistega arvestav. Omab head huumorisoont, laia silmaringi, tugevat empaatiavõimet, kõrgelt arenenud intuitsiooni ja sooja südant. Teeb hoolega koduseid töid, hoiab korda, aitab alati nõu ja jõuga. Ta on väga lühikese ajaga suutnud meie perega ühte sulanduda ja saada täisväärtuslikuks liikmeks. Muuseas oskab ta imelisi toite valmistada – talle meeldib tihti üllatada maitsvate hõrgutistega. Jeerum, aga mis siis, kui ta tegelikult üritab meid oma roogadega lihtsalt aeglaselt ära mürgitada? Telekas ükskord näitas, kuidas on võimalik teisi mürgitada. Mina usun ainult seda, mida ma telekast näen, sest esiteks oma silm on kuningas ja teiseks on meedia alati täiesti sõltumatu ja kallutamatu.

Ma pean tunnistama, et keegi meist pole ideaalne ja igaühel meist on omad kiiksud. Asadi eripära on asjaolu, et ta ei söö sealiha - ilmselgelt on see seotud tema kultuurilise ja religioosse taustaga. Ma küll ei mõista, kuidas saab millestki nii heast, nagu sealiha, loobuda, aga samas on mul piisavalt oidu, et teda tema omapära tõttu mitte hukka mõista. Igaüks võib süüa või mitte süüa mida iganes.


Mis mulle Asadi puhul eriti meeldib on see, et ta on avatud. Teda huvitavad uued teadmised, uued kogemused, uued elamused. Ta pole kinni dogmades ega väärkujutelmades. Samas suudab ta saadud infot kaine mõistusega töödelda ja sünteesida seda oma varasemate kogemustega. Olles palju reisinud, on ta kokku puutunud paljude situatsioonidega, mis on andnud talle väärt õppetunde. Tuginedes isiklikele kogemustele, omab ta võimet mõelda tavapärasest laiemalt, kõrgemalt ja sügavamalt. Asad ei kuulu nende sekka, kes lasevad omale üldsuse poolt pähe taguda igasugu absurdsusi. Kuidas on lood Sinuga?1 kommentaar:

  1. Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

    VastaKustuta