Kõik Rootsi ülikoolidesse tasuta õppima! Kaugõppesse:)

Juba kolmandat korda viimase kuu aja jooksul juhtus, et mu töökoosolek ja kooli seminar olid samal ajal. Esimesel kahel korral lahendasin olukorra nii, et panin arvutis kooli seminari käima ning telefoni skypes töökoosoleku. Vasakus kõrvas oli mul klapp seminariga, paremas koosolekuga. Rääkisin siis, kui kuskil vaja oli. Muul ajal olid mõlemad mikrofonid hääletu peal. Täna oli olukord, kus töökoosolek ei olnud mitte skypes, vaid kontoris. Mis seal ikka, hilinesin "natuke" seminarile, nii poolteist tundi. Kui seminar kestab kolm tundi, siis pole hullu.

Miks nii juhtub, on sellepärast, et koolis on ained kuude kaupa ning iga kuu hakkab uus aine ja tunniplaani saame me kätte nädal enne aine algust. Selleks ajaks on aga juba paljud töökoosolekud paigas ning 5-10 inimesega läbi räägitud, et kas kõigile sobib.

Ma vist ei ole siin blogis veel maininud, aga õpin hetkel Rootsi ülikoolis kaugõppes korraga kahel erialal täiskoormusega ehk siis teen kahte erinevat kraadi korraga. Selleks pidin ma isegi ülikoolile selgituskirja kirjutama ja põhjendama, et kuidas ma arvan, et olen võimeline kahe kraadi korraga tegemiseks. Ma ei maininud neile, et samal ajal käin ka täiskohaga tööl. Õpin siis bakalaureuse õppes rahvusvahelisi suhteid ja magistriõppes Aafrika uuringuid. Miks? Sest mul on bakalaureus füsioteraapias ning kuna ma end selles valdkonnas vähemalt hetkel tulevikus tegutsemas ei näe, siis soovisin endale laiapõhjalisemat haridust mõnes teises valdkonnas - rohkem võimalusi tulevikus ning ei saa ka teadmisi alahinnata. Huvitav on õppida. Lisaks muule - see õpe ei ole kaelamurdev. Kuna teen praegu Aafrika uuringute magistri teist aastat, siis selle baka ainete eksamid tunduvad ausalt öeldes kohati liiga lihtsad. Olen end tabanud mõttelt, et äkki tahetakse selle küsimuse puhul ikka midagi enamat - nii lihtne asi ei saa ju eksamil olla.

Kuidas Rootsi ülikoolis kaugõpe välja näeb? Õppekeskkonnas on üleval kursuse juhend, kus on kirjas kohustuslike seminaride ajad. Seminarideks peame ette valmistama konkreetsest raamatust ühe peatüki esitluse ja analüüsi - valik on tavaliselt 5-6 peatüki vahel. Kõik siis esitlevad ja arutleme ühiselt teemade üle. Üleval on ka 6-8 kahe-kolmetunnist videoloengut, mida saab omale sobival ajal vaadata. Tavaliselt on kohustuslikud kuskil 4 raamatut, millest mina olen ostnud/hankinud ühe - selle, millest on peatükid seminaridele. Ülejäänud raamatuid ma reeglina ei osta. Enamus raamatuid ei ole ka kättesaadavad e-raamatutena ning välismaalt tellimiseks pole just palju ajavaru jäetud. Ehk siis on mul tavaliselt üks põhiraamat, mis mul päriselt olemas on ja teiste kohta otsin netist tasuta peatükke. Kord, kui raamatut netis polnud, palusin kursusekaaslast, kes mulle vajaliku peatüki sisse pildistas. Loenguid vaatan tavaliselt viimasel õhtul enne eksamit. Üritan aru saada peamisest kesksest temaatikast ning sellest, mis õppejõu arvates oluline on. Ehk siis läheb mul nädalas aega üks õhtu, et kooliasjad ette valmistada. Eksam on aga seitse tundi pikk, konkreetsel kellaajal, kus me avatud materjalidega vastame 2 küsimusele kolmest ning lisame viited. Küsimused ei ole rasked, vahepeal on raske seitse tundi järjest kirjutada. Kui rahvusvaheliste suhete kursus algas, siis kuna mul oli muid asju väga palju, läks mul pidevalt meelest ära, et ma sellel kursusel üldse käin. Päris mitu korda tuli see meelde viimasel õhtul enne seminari. Nüüdseks olen ära harjunud. 

Magistriõpe oli väga huvitav ning kaugõppes olid meil samuti seminarid ja esitlused. Ülesanded olid oluliselt keerulisemad ja mahukamad. Näiteks igaks seminariks pidime läbi lugema ja analüüsima ühte doktoritööd, mis olid 300-400 lehekülge. Ka eksamid olid väga palju keerulisemad ja ajamahukad - pidime kirjutama pikki esseesid üle kümne raamatu analüüsi põhjal. Jaanuaris oli kaks korda hetk, kui olin välislähetusel ja mul ei olnud füüsiliselt aega tegeleda selle kõigega. Siis mõtlesin küll, et miks seda käike vaja oli. Need ajad on aga möödas, tööd on esitatud, eksamitest heade tulemustega läbi saadud. 

Õppida on äge. Lisaks veel niimoodi muu elu kõrvalt. Tasuta. Rahvusvahelises koolis. See on väga suur lisaväärtus. Soovitan kõigile. Tulge ja konkureerige! Rootsi ülikoolide andmebaas on siin, seal on ka palju kaugõppe võimalusi. Kandideerimiseks tuleb saata vaid oma notariaalselt kinnitatud tõlked tunnistustest jne, pole mingit suurt bürokraatiat. Hiljem korduvalt kandideerides pole enam dokumente uuesti saata vaja.

http://images.clipartpanda.com/college-student-studying-clipart-Girlstudying.jpgKommentaare ei ole:

Postita kommentaar