Leedopäeva järelkaja

Kas Sina teadsid, et Saare- ja Muhumaal kutsutakse jaanipäeva hoopis leedopäevaks? Ära parem vaevugi vastama, sest see ei oma mitte mingisugust tähtsust. Oluline aga on see, et jaanipäeval avanes mul suurepärane võimalus minna külla oma kallile vennakesele ja tema perele.

Vennaraas võttis mind õige kuninglikult vastu – kostitas mind hea ja paremaga. Grillis nii, et maa must ja higimull otsaees. Muuhulgas pakkus maailma parimaid grillvorste – neid Ennu tehtud õigeid vorste, mis sisaldavad päris liha. Ega ole mingit jama täis topitud, nagu seda poelettidel ilutsevad tilulilud tihtilugu on. Ennu vorstikesed on tõepoolest maitsvaimad nendest, mida ma seni oma suhu olen toppinud. Ja mu grillmeistrist vend oskas need veel eriti isuäratavaks valmistada.

Jaanipäeva puhul süütasime õuel toretseva suure puuhunniku. Leek ragises sellise tuhinaga, et  tõmbas isegi tisitibu, Hanna, tähelepanu. Uudishimulik lapsuke avastas põnevusega, mis vaimustav värvide -ja suitsuküllane pillerkaar tema ees taevani kõrgub. Kirju tuleleek sillerdas säravsinistes silmades, mis ilmestavad alles hiljuti ilmavalgust näinud kaunitari palet. Selle ingelliku printsessi ühest naurukihinast piisab, et Su päev oleks täis kõike, mis elus oluline…

Maast madalast õpetas isa, et jaanilaupäeval tuleb saunas käia, laval kondid pehmeks nüpeldada ning ihu puhtaks pesta. Nii ma siis läksin padrikusse kaema ja kaske maha võtma, et ikka korralik mehemoodi viht saunamanu võtta, just nagu meie peres alati kombeks on olnud. Mäletan, et vihad olid alati nii suured, et poisikesena ei jõudnud ma neid kaua käeski hoida. Õnneks polnud vajagi, sest isa oli see, kes mu kondid lödiks sopsutas. Ka seekord ei pidanud endaga vaeva nägema – vennake ise vihtles kõik pingekolded mu lihaskiudude vahelt välja ning tavapäraselt pühkis isegi negatiivse energia minema. Vastasin talle aupaklikult samaga.

Järgmisel päeval aitasin vennal panna saunale plekkatuse – eks ikka seepärast, et tulevikuski saun alles oleks ning saaks kosutavaid saunamõnusid nautida. Töö sujus kui lepase reega ning aega jäi ülegi, et kallist emakest üllatada. Kuulsin, et ta polnud Eesti paremuselt teises spaas, V Spaas veel käinudki – see viga tuli kiiremas korras parandada. Võtsin tal kleidisabast kinni, just nagu väiksena siis, kui kolmekesi poes käisime, vend ema süles ja mina uljalt kõrval paterdamas, ning tirisin ta kohta, kuhu minekust ta juba mõnda aega unistanud oli. Pole midagi paremat, kui oma kõige kallimaga kvaliteetaega veeta. Ja veel V Spaas – soovitan soojalt! Mu meelispaikadeks on meelierutav kadakasaun, lendamiskogemust pakkuv soolabassein ning sultanlik türgi saun. Just nimelt - mine sinna türgi sauna selili lamama, lõdvesta kõik oma lihased ja kujuta ette, kuidas sultan isiklikult Sulle imemaitsvaid puuvilju serveerib ja värskendavat jooki otse suhu valab nii, et jahutav nire mööda Su kaeva alla voolab...


Siiski oli midagi veel paremat, mida ma tahan ka Sinuga jagada – mu kallis vanaema on paranemas. Kullake oli äraütlemata õnnelik, kui ta intensiivravipalati kardinate vahelt kauaoodatud näolapikest nägi. Mul tulevad pisarad silmi, kui ta räägib, kuidas ta mu peale iga päev mõtleb. Tänaseks päevaks on mu vanaema kenasti kodus ja ootab mind juba piki silmi, et mulle mu lemmikut, rabarberikooki, küpsetada. Soovin Sullegi rohkelt leegitsevaid kvaliteethetki oma kõige lähedasematega. Hoia ennast ja neid!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar