Vabandust, kas see koht on vaba?

Teate küll. Kuulad muusikat ja naudid päeva, oled oma mõtetes. Päike paistab, sõber saadab naljaka sõnumi. Ootad rongi. Tulebki täpselt õigel ajal, vuhiseb ette. Avad tuttava piiksu saatel ukse, astud sisse, õrn päiksepaiste veel juukseid silitamas, muie loetud sõnumist näol ning põrkud kokku...seisva rahvamassiga. Jõuad veel mõelda, et kust kõik need inimesed siia sattunud on. Miks kõik seisavad? Miks seisab rongis kümme inimest vahekäigus? Hing aimab halba. Ega ometi jälle! Miks? Tõstad pea oma nutitelefonist ja seal nad on...

Istmekunnid!


Kroonilise istmekunni sümptomid avalduvad valdavalt naissoos, keskmisest vanemas elueas, klaasitatud jääkuninganna pilgus ja kriipsuks tõmbunud huultena. Kui istmekunn on oma koha korra välja valinud, siis ei kanguta tead sealt mitte midagi muud, kui vaid sihtpeatus. Klassikaline istmekunn valib oma ohvriks pingirea kõige välimise istme, sest iga istmekunn teab, et mida rohkem istmeid istmekunnist akna poole jääb, seda tegijam ta on. 

Istmekunni ei tasu kindlasti segamini ajada süütu tavainimesega. Esiteks ei tegutse istmekunn kunagi tühjades ühistranspordivahendites. Istmekunn ajastab oma iganädalase turule sõidu kompromissitult tipptunnile ning siseneb transpordivahendisse piisava ajavaruga, et strateegiline istekoht hõivata. Kui näete tühjas rongis kolmel istmel laiutavat inimest, siis võite päris kindel olla, et see on tore tavainimene, kes kasutab võimalust, et rong on tühi ning saab mõnusalt sõita. Kohe, kui tavainimene aga märkab, et rong täitub, tõmbab ta oma kodinad kokku ja ennast kortsu. Ja isegi juhul, kui tavainimene on parasjagu täiel rinnal Facebooki sukeldunud ja rongi täitumist ei märka, siis esimest enda istme poole lähenevat inimest märgates tegutseb ta kiirelt ning tihti ka vabandab. Istmekunn reeglina end kõrvaliste tegevustega segada ei lase. Tema on professionaal. Ega teie ka ju töö juures tähtsate ülesannete täitmise ajal Facebookis ei tšäti või raamatut ei loe. Istmekunn on täielikult keskendunud oma missioonile: istmete valitsemisele! Teine oluline erinevus on see, et istmekunn ei tee kunagi sellist amatöörlikku sammu, mida mõned algajad istmekunnid vahepeal teevad - ta ei jäta vabasid istmeid kunagi endast vahekäigu poole. Kui algaja istmekunn istub akna alla ja hõivab vahekäigupool olevad istmed oma kottidega, siis professionaalne istmekunn teab, et see on libe tee. Oluliselt mugavam on süütul tavainimesel kõigutada istmekunni trooni, kui see nõuab vaid kottide liigutamist. Eks ole me kõik ju vahekäigupoolsel istmel kotte nähes kasvõi kord elus küsinud, et vabandage, kas see koht on siin vaba. Aga kui tihti me küsime sama küsimust, kui istmekunn on vahekäigupoolsel istmel troonil ning akna all on tema kotid laiali. Just nimelt. Palju ebamugavam on paluda jäätunud pilguga tegevusetul istmekunnil end liigutada, kui hõivata koht koti asemel. Ja justnimelt sellele istmekunnid rõhuvadki. Meil on ebamugav ja me ei lähene nende troonile. Ja nii seisabki pooltühjas rongis kümme inimest püsti. 

Täna hommikul tööle tulles õnnestus mul kohata istmekunnide esinaist...või no kui mitte esinaist, siis vähemalt aseesinaist. Nii stiilipuhast esitlust ei olnud ma ammu näinud. Rong oli konkreetselt paksult rahvast täis, ukse juures oli nii palju inimesi, et juba järgmistele inimestele ruumi tegemiseks otsustasin minna lahingusse. Vaatasin, et minu lähedal oli koha hõivanud kaks istmekunni. Analüüsisin kiirelt olukorda. Kuna parempoolne istmekunn oli mees ning temast aknapool, täiesti akna all siiski juba istus keegi, siis diskvalifitseerisin ta puhtaverelise istmekunni kategooriast ja jätsin sinnapaika. Vasakul pool oli aga tõeline istmekunn. Klaasistunud, natuke kibestunud pilk. Vangutamatu hoiak istmekunnina. Täielik keskendumine oma missioonile. Kotid endast akna pool. Ja mis kõige olulisem, mitte ükski närv ka ei liikunud, kui ma tema poole ilmselge äraseletatud "lase mind istuma" näoga lähenesin. Jäin valitsejanna trooni kõrval seisma. Naeratasin. Endiselt ei liikunud ei pilk ega närv. Ja siis ma küsisin iga istmekunni kardetuima küsimuse: "Vabandust, kas see koht on vaba?". Ükski istmekunn, kellelt seda küsida julgetakse, ei ole oma tööd hästi teinud. Kui juba kehahoiak, pilk ja olek on nii nõrgad, et keegi üldse üritab midagi sellist küsida, siis on istmekunn läbikunnunud. Talle on vaja täiendkoolitust. Halvemal juhul puhkust. Kuidas reageeris aga läbikukkunud istmekunn? Purises midagi omaette, hoidus pilkkontaktist. Kahmas kõrvalistmelt ilmselgelt häritult ja natukene isegi üllatunult oma punase selveri koti ning kimas minema nagu tuul. Eks tema pikaaegne edukas karjäär sai hoobi. Keegi ometi lõpuks ütles need kuus sõna, mida mitte ükski istmekunn oma karjääri jooksul kuulda ei taha:

Vabandust, kas see koht on vaba?
4 kommentaari:

 1. täpselt kümnesse! istmekunnide esinaiste esinaistega kohtusin ma eelmise aasta kevadel, kui kaelaortoosiga ringi liikusin ning polnud kavatsustki ühiskondlikus traspordis istuda, kuid piisas sellest, et ma istmekunnide lähedal seisin. sain kogu nende sisemise verbaalse ilu oma aadressil ja olin peatus hiljem väljudes ka veel täiesti sõnatu nende esitlusest. tiraad algas soliidses eas istmekunnide poolt sõnadega: haigete jaoks on kohad eespool ja nemad ei kavatsegi mulle istet pakkuda. palju toredaid inimesi!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hämmastav. Neis on nii palju kibestumust ja tundub, et vähe kanaleid, kuhu seda suunata ning kasutavad kõiki oma võimalusi ära. Mind on need istmekunnid läbi aastate väga häirinud ja eriti panen neid tähele, kui pikka aega Eestist eemal olen olnud. Eestis olles harjub vaikselt ära. Kahjuks.

   Kustuta
 2. Ma olen juba saavutanud immuunsuse istmekunnide suhtes, vahel olen aidanud nende kotte tõsta neile lähemale, sülle jne. Narva rongis on nii, et Baba ja Ded istuvad diagonaalis nelja koha peal. Ühe vaba koha peal on söögikott avatuna, kohe-kohe on sealt midagi tarvis. Teise vaba koha peal on tavaliselt müts, sall, rätik, jope, avatud raamat jne. Tore on ikkagi rongiga sõita:) Head reisi, kõigile!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Wow...nelja koha peal diagonaalis istuvat istmekunni ma pole kordagi näinud! Peab vist Narva sõitma :) Ja rong on tõesti äge, mul on nii hea meel, et saan igapäevaselt Tallinnas rongiga tööle ja koju sõita.

   Kustuta