Vinge filmisoovitus ja vaade inimkonna põlle alla

Üks anonüümne lugeja kommenteeris ühte minu postitust eriti põhjalikult ja hoolega. ta puudutas vinget ja hästi tehtud kunstiteost ning lisaks kompis väga suuri ja keerulisi teemasid, mille perfektseks käsitluseks ei ole meil kellelgi võimeid. Suured ja hoomamatud teemad on need, mille üle on lihtne targutada ja omavahel tülli minna, kui egod vastu ei pea. Ühelt poolt pole meil vastutust, kuna oleme niivõrd väiksed mutrid. Teiselt poolt on raske tõestada meie välja öeldud mõtete faktipõhisust või loogikale vastavust. SELLELE VAATAMATA pean mina väga oluliseks seda, et 1) me mõtleme ja 2) vähemalt proovime ning 3) suhtleme omavahel ning inspireerime. Oluline on sealjuures proovida teisi mõista, mitte hukka mõista.
 
Vastan lugeja kommentaarile tagurpidi. Filmiseerja kallale. NÕUS. Leian, et tegemist on meistriteosega. Ma pole ise aastaid telekat vaadanud ja sarjade jaoks ei ole mul aega. Aga selle sarja vaatasin ma täies mahus läbi. Olen lugejaga nõus, et esimene osa ehk pole just parim (ning lisan ka, et on pisut šhokeeriv), aga ülejäänud osad on üle prahi.
 
Soovitan kindlasti vaadata ja spoilin pisut ka sisu. Osad on teineteisest sõltumatud, mis teeb vaatamise mugavaks nendele, kes muud ka teevad, kui pupillipidi telekas on. Mul on mõnda aega juba plaanis teha postitus laigipsühholoogiast, mis on minu jaoks niivõrd eluline, naeruväärne kurb-ilus, et lihtsalt ei saa üle ega ümbert. Selles sarjas käsitletakse tabavalt maailma, kus edu indikaatoriks on rate.ee hinne ning hinnet on lihtsam kasvatada pugemise teel kui millegi ilusa ja ausa loomisega. Katsugem kaikaid kodarasse visata nii, et teised ei näe või mis veel parem, keegi teine süüdi jääks. Ning hoidke oma võltsi kameeleonmaski näos nagu vaja, siis on edu.
 
Teate. Ma olen natukene filmindusehuviline. Ja ma kogun stseene, mis minu arvates on geniaalsed. Sellest filmiseeriast meenub mulle kohe praegu 2 ülihead stseeni. Üks filigraanselt mängitud hetk on siis, kui pangaröövel röövimise ajal nutma hakkab ja ennast täis kuseb nii, et pangatöötaja ei tea, kuidas olla... Tegemist on sisuka ja tubli, mõtlemapaneva osaga. Kindlasti soovitan noortele.
 
Tavaliselt me sõimame teineteist, kui me oleme vihased. See on esimene film maailmas, kus on oivaliselt läbi mängitud stseen, kus kaks inimest hakkavad teineteist mõnitama ja sõimama ja mustama kõige labasemal moel just sellel hetkel, kui nad teineteist esimest korda tõepoolest nii näevad, nagu nad on. Hetkel, kui nad vaatavad sügavalt silma ning pakuvad teineteisele kõige sügavamat austust ja kummardusi. Hetkel, kui neile on kasvanud tiivad. Saate aru. Tugev ropendamine ja tõeline lugupidamine samas stseenis. Te peate vaatama.
 
Futurist, insener ja mõtleja minus ütlevad, et see filmisari tõepoolest kirjeldab seda, mis lähitulevik viisil või teisel tuua võib. Ärge alahinnake ennustust "tehisintellekt tuleb". See tuleb! Peame lihtsalt õppima koos temaga elama. Seoses sellega on filmides käsitletud ideed, tehisintellekt on võimeline internetiprofiilide alusel mängima hakkama inimest, kes tegelikult on juba surnud. Läbi käib digitaalse paradiisi idee või maailm, kus inimesed on surutud füüsilisse ja vaimsesse vangistusse, kus manipulatsiooni teel jäetakse neile mulje, et see ongi elu. Jälle super töö filmitegijatelt.
 
Kujutage ette, et te saate kõike, mida te oma silmadega näete, filmiklipiks salvestada ja hiljem vaadata... Väga hea osa kirjeldab sellise maailma võlusid ja pahupooli. Ühesõnaga lähitulevikuline mõnus vaatamine draamahuvilistele ning neile, kellele tehnikavideod või futurism meeldib. Kõigest sellest, mis tuleb või tulla võib ning kuidas ühiskond või indiviid nende muutustega toime tuleb. Head vaatamist!


Nüüd läheb filosoofiliseks ära.
Postituse teine pool on käes. Anonüümne postitaja. Sinu välja toodud ideed ja arvamused on minu jaoks äraütlemata põnevad ja olulised. Ülikeeruline teema, kus võib erinevat pidi mõtiskleda ning jõuda nii sinna kui tänna. Vaatame, kuhu siis mina täna jõuan.
 
See inimese tume pool on hea küsimus. Ja väga raske. Tean omast käest inimesi, keda võin ingliks pidada. Mind ennast on peetud väga heaks inimeseks või totaalseks tõpraks. Inimene indiviidina on loom ning kui ta on vaimse või füsioloogilise ressursi jahil, on ta võimeline välismaailma ründama viisil või teisel. Mõistus ja süda tulevad paljudele appi ja aitavad teistega rohkem arvestada, aga paljudel jääb loom domineerima.
 
Tead, mis. Mina usun tehnoloogiasse. Ühelt poolt ei pruugi inimkond tehnoloogia viljadega toime tulla, aga teiselt poolt JUST TEHNOLOOGIA on see, mis meid päästa võib. Kui mõnda aega tagasi piisas sellest, et autoriteet ja tuntud inimene pisut valetaks (Janika võib teile rääkida, et Aafrikas toimib see pask mõnes kohas siiani) ning teine inimene piinati seetõttu surnuks. Nüüd on meil tehnoloogia (näiteks turvakaamera või GPS või DNA jne), mistõttu meil on raske teist inimest nõiaks tembeldada või teda tänaval ära tappa. Proovige korraks, kui julgete... Mõtisklege, kui lihtne oleks teile ebameeldiv inimene nii maha lüüa, et te vahele ei jää.... Ühesõnaga toores sitakeeramine on kolinud füüsilisest rusikast õigusruumi.
 
Jah. Aga ikka on kiusamine ja vägivald. Isegi Rootsis või Soomes... Lihtsalt mitte nii füüsiline, kui vanasti. Tänu tehnoloogiale ei pea me õhtul magama minnes kartma, et keegi meid une pealt tapab. Ja uskuge mind. See on väärtus! Või ku suur roll on juhtimisel? Mina ütlen täna nii. Meeletut rahvaarvu saab juhtida ainult arenenud infotehnoloogiaga. Ilma selleta kaob juhtidel suur pilt ära ning toimub lokaalne sigatsemine. Kui internett välja vajutada, kukume keskaega. Kolaki.
 
Kuidas me toitu saame? Metsast, merest ja põllu pealt. Lokaalne söögi saak on tundlik. Edu sõltub aasta-ajast, katastroofidest, lokaalsest kogukonna tarkusest. Kui tuleb halb aeg, toidusaak on väike ning saabub nälg, pääsebki loom valla. Midagi pole teha. Toimub naabrpiirkondade ründamine, sigatsemine ning tõprateod isegi oma kogukonnas. Ainult kõrgeltarenenud tehnoloogia (toiduainetööstus, logistika) ning arukas juhtimine hoiavad tänapäeval sellised tõprateod ära.

Proovin sind, Anonüümne kommenteerija, lohutada ühe oma mõttega. Inimesed on alati olnud loomad ja persevestid (muide, loomakaitsjad, internett on videosid täis, kus kiskjad piinavad oma saaki, seega jääme täna teooria juurde, et loomad võivad olla väga vägivaldsed ning toorest vägivallast saab üle ainult terve mõistuse ja südamega, kui on olemas vajadusi rahuldav tehnoloogia). Ütled, et Sa hakkad inimkonda usku kaotama. Vast ei ole see asi nii hull. Inimkond on alati tõbras olnud, altarite taga lapsi pilastanud jne... Lihtsalt nüüd on Sul internett ja Sa saad seda kontsentraati söögi alla ja peale. Kui 300 aastat tagasi teisel pool maakera midagi rõvedat juhtus, ei olnud meil sellest aimugi.
 
Nüüd on muidugi küsimus, et miks meie planeedil on küll ja küll kohti, kus tehnoloogia pole palju päästnud. Inimesed nälgivad ja teevad debiilsusi. Mina ei oska selle peale muud öelda, kui tehnloogiat pole lihtsalt sinna viidud. Aafrika on külluslikku energiat täis ja täna on nende stardiplatvorm parem, kui nendel, kes USA-le aluse panid. Aga ikka on totaalses kaoses piirkondi - neile ei võimaldata turvalisust ja ressurssi loovat tehnoloogiat.
 
 
Lõpetuseks ehk Michio Kaku juurde tagasi. Ta ennustab, et aastaks 2100 on meie planeedil 1) ühtne valitsus ning 2) külluslik ning üksmeelne energiakasutus. Mina usun selle härra ennustusse. Aga usun ka tema väitesse, et ühtse valitsuse saavutamine on tsivilisatsiooni kõige raskem teekond (keerake uudistekanal lahti ja vaadake, kui hästi see neil kulgeb :D ). Usun, et kui meie tsivilisatsioon ennast õhku ei lase, saab tase saavutatud. Aga see eeldab kindlasti iibe kõrgtehnoloogilist piiramist, sest muidu me lihtsalt sünnitame, kuni tuleb järgmine iseregulatsioon koos suure valuga. Ning paar tehnoloogilist revolutsiooni on veel ees täis suuri vilju ja valusaid kuristikke. Nendest räägin teine kord.
 
Aitäh, Anonüümne postitaja. Ja edu kõigile suurtel teemadel mõtisklemiseks nii nagu parasjagu välja tuleb.

1 kommentaar:

  1. heale tuleb alati head lisada. üks mu viimase aja lemmikraamatuid tulevikust: http://www.goodreads.com/book/show/13838449-trillions Super! See film on hea. Kohati liiga hea. Kohati ka õõvastav. milleni ma aegade jooksul jõudnud olen, et keskkond ja tingimused võivad olla ideaalsed, kuid määravaks jääb see müstiline Olend selle klaviatuuri ja tooli vahel. tsivilisatsioonid on tulnud ja läinud; ajad muutuvad ja kombed ka; kuid imestamapanevalt on see müstiline Olend nimega Inimene jäänud suhtleliselt muutumatuks, st vundament on suhteliselt sama, mis tuhandeid tagasi. Maslowi püramiidi aluseid Inimeses ei ole muutnud ei jääaeg, mandritele edasiliikumine ja tsivilisatsiooni areng.

    Ja inimene oma põhiolemuselt on hea, vastasel juhul meid siin täna poleks. tasakaal - You know:)

    VastaKustuta