Sven raporteerib merelt

16.09.17

Hommikul väljusime, õhtul saabusime. Rotterdami. Felixstowest. 


17.09.17
Hommikul väljusime. Mõni ei saa aru, kus ta viibib. Laev, kus igal ajahetkel tahab keegi magada, pole päris õige peokoht, ja eriti veel öösel, kui enamik magab. Tavaliselt on vali muusika reakoosseisu teema (kes õnneks elavad eraldi tekil), kuid täna pidin kadett Nikhili korrale kutsuma, kes on mu naaber juhuslikult.

21.09.17
Kujutage ette, et viite auto ülevaatusele ja pärast saate tulemuse: „pidurid on korras“. Tekib küsimus, et kas kõik muu oli katki? Nikhil kirjutab just nii reeferite logisse kontrollimise tulemuse ja üritas mind ka nii kirjutama veenda. „Everything OK“ olevat arusamaatu. Kui aju pähklisuurune on, siis on arusaamatu jah.

Vahepeal käisime ära Rotterdamis, Bremerhavenis ja nüüd Antwerpenis. Kaks ringi tehtud mul.
Antwerpenis on hiiglaslikud looded. Kõrgvee ja madalvee vahe on ca 6 meetrit. Enda laevatreppi siin kasutada ei saa, sest madalveega vajub laev nii alla, et kai on kõrgemal kui trepp. Sadama trepp tõstetakse üle reelingu. Samuti peab väga tihti sildumisotsi kontrollima ja vastavalt tõusule ja mõõnale neid järgi andma või pingutama. Suure süvisega laevad ei saa igal ajal sõita. Meil sai laev lastitud kell 22, kuid pidime ootama kõrgvett. Kell pool kaks öösel saime väljuda.

22.09.17
Mulle meeldib väljudes sillas olla. Kuigi, alati on pinge päris suur, on selles midagi paeluvat, kuid ei saa hästi aru, mis. Silla ettevalmistamiseks on aega üks tund, siis saabub loots. Lootsi tellib agent, mina kinnitan raadio teel. Silda ette valmistades peab tööle panema, seadistama ja testima kõik seadmed ning valmistama ette lootsikaardi. Mul võtab see rahulikult tehes umbes 40 min. Jääb aega ka kohvi joomiseks ja kõrge vaate nautimiseks linnatuledele, mida merel ei näe. Peaaegu alati on väljasõit õhtul/öösel. Siis saabub loots koos roolimadrusega. Madrus on roolis, kapten lootsiga sillatiival ning mina opereerin masinatelegraafiga ja teen logiraamatusse märkmeid.

23.09.17
Antwerpenist väljudes (ja lähenedes) tuleb pikalt sõita mööda jõge, lootsiga muidugi. 6 tunni ringis sõidame meie tavaliselt. Eelmisel kuul sõitis seal roolirikke tõttu madalikule 365 meetrine konteinerilaev CSCL Jupiter (China Shipping Company). Madalikult vabastati see 11 tundi hiljem ja operatsioonil  osales 16(!) puksiiri.  Eelmise aasta alguses sõitis Elbe jõel madalikule sama kompanii 400 meetrine konteinerilaev CSCL Indian Ocean, samuti roolirikke tõttu. Tookord jäi laev madalikule ligi nädalaks. Sellistes kohtades kasutatakse alati käsirooli, mitte automaatrooli, kuid ka see pole rikke eest kaitstud. Selleks on laevades avariirooli süsteem, mis asub ahtris, otse roolilehe kohal. Kuid jõel ei pruugi aega olla, et joosta ahtrisse rumpliruumi ja lülitada seade ümber avariijuhtimiseks. Lülitades avariijuhtimise sisse, saab rumpliruumis rooli liigutada vastavalt käsklustele sillast.

24.09.17
Õppused. Tulekahju masinaruumis ja laeva mahajätmine.
Õppused toimuvad laevas kindla aja tagant. Tulekahju ja laeva mahajätmine iga nädal, teised harvem (õlileke, mees üle parda, piraadirünnak jne). Häire ajal on kindlad kogunemiskohad ja igal meeskonnaliikmel oma ülesanne. Tulekahju korral on minu kogunemiskohaks sild ja ülesandeks assisteerida Kolmandat. Laeva mahajätmise korral koguneb pool meeskonda ühe, pool teise päästepaadi juurde. Minu ülesanne on viia sillast paati käsiraadiojaamad, avariiraadiopoi (EPIRB) ja radarvastaja (SART). Kui lühikese ajaga tekib nii suur kreen, et üht paati ei saa vette lasta, mahub kogu meeskond teise paati ära. Juhuks, kui mingil põhjusel ei saa kumbagi paati vette lasta, on kummagi paadi juures kaks parve, igaüks mahutavusega 15 inimest. Seega mahub kogu meeskond ära ka ühe parda parvedesse. Lisaks on veel üks 6-kohaline parv vööris.

25.09.17
Alzeeria rannikust möödudes iga kord keegi karjub raadiosse „oh no captain change to north i am fishing cargo change to north this is my brother captain change to north cargo captain i am fishing....“. Ilmselt mingi hullunud kalamees, kes üritab oma võrke kaitsta. Peale nelja tundi seda lollust kuulates kõrvad undavad ja on jube tahtmine see jobu koos oma võrkudega alla ajada. Mis topib siis neid laevateele, meri suur ja lai. Veel hullem on siis, kui nad liikluseraldusskeemides kala püüavad. On suur viga, et see üldse lubatud on. Kalalaevad ei tohi küll kaubalaevu takistada, ent teed peavad ikka kaubakad andma. Ehk õnnetuse korral vastutab ikka kaubalaev. See tropp inimese kombel suhelda ei oska, karjub vahetpidamata raadiosse. Mõni võtab aeg-ajalt vaevaks teda sõimata. 16. raadiokanal, mida ta risustab, on hädakanal. See peab olema vaba ja kõik laevad ja kaldajaamad kuulavad seda. Kui on soov teise laevaga suhelda, võetakse 16 kanalil ühendust ja lepitakse kokku mingi teine kanal, kus siis jutud maha räägitakse. Imestan, et keegi juba selle tüübiga midagi ette pole võtnud reeglite rikkumise eest.

26.09.27
Selge ilmaga on merel hea tähti vaadata: pole segavaid tulesid. Leian juba 8 tähtkuju üles: Suur- ja Väike Vanker, Kassiopeia, Skorpion, Orion, Karjane, Põhjakroon ja Kotkas. Viimase avastasin alles täna.

27.09.17
Malta. Parim sadam, kus maal käia, ja alati rikutakse võimalus ära. Tihti on saabumisaeg halb, ja täna, kui kõik võimalused näisid ideaalsed olevat, leidis kapten, et suurepärane hetk on päästepaadi veeskamise õppus korraldada. Ok, õppuste plaani järgi pidigi see täna toimuma, aga arvestades asjaolu, et viie päeva pärast läheb suur hulk meeskonnaliikmeid koju ja tulevad uued, ei oleks ratsionaalne õppus praegu korraldada. Pigem mõni päev hiljem, kui uus kamp pardal on, sest neile on neid oskusi rohkem vaja kui kojuminejatele. Igatahes, mu suurejooneline plaan Vallettasse minna läks vett vedama ja see 2 tundi, mis mul aega oli, lonkisin kohalikus külas Birzebbugas. Järgmine küla, Marsaxlokk on kiviviske kaugusel ja pealinn Valletta pool tundi bussisõitu. Käisin ka rannas. Täitsa tühi oli see, paar inimest leotas varbaid. Sellist kuumust siin praegu pole, nagu eelmisel korral, mil rand täis oli, kuid põhjamaalase jaoks endiselt palav ja vesi soe. Eestlane oleks igaljuhul selle ilmaga rannas.

Paadiõppusest. Mina, Kolmas ja madrused Ryan ja Hristo olime paadis, teised ...toetasid moraalselt. Kapten andis laevalt käsklusi. Poole peale lasi paadi alla pootsman, edasi sikutas Kolmas nööri ja veeskas paadi. All tegime konksud lahti, käivitasime mootori, sõitsime veidi edasi-tagasi, kinnitasime konksud ja pootsman vinnas meid üles tagasi. Väga lihtne paat, selle saab ka üksi kerge vaevaga vette lasta, olles viimane ellujäänu. Vees manööverdamine oli ainult suht lahja, Vikingus praktikal olles manööverdati ikka korralikult sadama akvatooriumil. Noh, igatahes, mööda külgi maha ei jookse selline õppus. 

28.09.17
Malta stividorid, Malta stividorid! Laisad nagu porikärbsed! Absoluutselt iga kord on siin sama jama: kinnitused lõdvad ja vahel suisa mõned puudu. Vaiad on sageli puudu ja neid saab kergelt paigaldada, kuid täna oli isegi üks twistlock puudu. See on konteineri ja laevateki vaheline lukk. Selleks pidi kolm konteinerit kai peale tõstma ja siis laeva jälle tagasi.

Teine kah jaurab jälle oma twistlockide sulgemisega. Ta enda vahi alguses lastitakse konteinerid ja ta arvab, et eelmine vaht peab jääma neid lukke sulgema?? See tüüp vist on liiga kaua merel olnud, katus hakkab ära sõitma. Pärastlõunal väljusime.


29.09.17
Õhtul Kreeka. Tahaks Kreekas maal käia, a nagu alati, saabume siia õhtul ja väljume hommikul, niiet mul pole lootust maale saada. Võiks ju peale keskööd minna, kuid mis seal ikka öösel teha. Pealegi uni tahab magamist.

30.09.17
Ennelõunal andsime otsad. Meie kõrval sõitis allveelaev, torn ainult veest väljas.

01.10.17
Öösel läbisime Canakkale väina ja õhtul maabusime Türgis. Neli sadamat siin.

02.10.17
Gebze sadamas oli ülikiire. Neli kraanat töötasid erakordselt kiiresti. Vaba hetke polnud üldse, kogu aeg pidi ringi jooksma.

03.10.17
Täna tuli 5 uut meeskonnaliiget. Algselt pidi tulema 8, a 3 ei saanud erinevatel põhjustel tulla, tulevad hiljem. Seni on vanad tüübid laevas. Uued näod on Türgi pootsman, Gruusia vanemmadrus, Filipiinide motorist, Bulgaaria kokk ja Ukraina kadett. Uus kadett Yevhenii on 19 aastane, kuid juba teist korda merel. Vanemmadrus Musa (läks täna koju) tuleb järgmisel korral laeva pootsmanina. Pardal on nüüd 25 meeskonnaliiget ja 13 erinevat rahvust.

Ka minu jaoks toimusid muudatused. Yevhenii läheb vahti Kolmandaga, mina olen tänasest Chiefiga merel, iseendaga sadamas. Nooremmadrus on ka muidugi abiks, kuid tüürimehe ülesandeid täidan mina. Varem ka täitsin, kuid Kolmas oli alati kuskil olemas ja raadioga sai probleemide korral kutsuda teda. Nüüd peab ise hakkama saama, või siis kellegi üles ajama, mida ma teha ei tahaks.

04.10.17
Väljumise aeg 21:00, minu vaht lõpeb 20:00. Tekil on tohutult kiire enne väljumist, kell 20 tuli Kolmas tekile ja mina läksin silda ette valmistama. Unustasin Kolmandale agendi telefoni edasi anda, tema unustas küsida, ja mis eriti halb: agent unustas kah küsida. Nimelt igas sadamas annab agent vahitüürimehele telefoni, et suhelda temaga, planeerijaga jt. Enne väljumist võtab telefoni tagasi. Niisiis jäi seekord telefon minu tunkede taskusse. Öösel agent helistas: "mu telefon jäi teie kätte". "Ma tean". Palus järgmise sadama agendile see anda. 

05.10.17
Uskumatu, milline täpsus! Gemliki sadamas agendi telefoni polnud, väljumine langes minu vahikorrale, seega pidin ise arvestama, millal laev lastitud saab. Tund aega enne väljumist tuleb meeskonnale valmistumise teade anda. Arvestada tuleb, et saaksime väljuda kohe peale latioperatsioonide lõppemist, seega valmistumise teade tuleb anda siis, kui veel lastitakse. Kell 04:42 otsustasin selle teate anda, Teine tuli tekile ja ma läksin silda ette valmistama ning teatasin lootsijaama, et tunni pärast oleme valmis. Täpselt kell 05:42 raporteeris Teine lastioperatsioonide lõppemisest.

Sadamas toimus ka kauaoodatud sadamariigi inspektsioon (port state control). Ehk siis Türgi võimud käisid meid kontrollimas. Tuvastasid, et meil on rahvusvahelise päästevahendite koodeksi vana versioon. Kui väljastatakse uus publikatsioon või kaart, tuleb see laeva tellida, olgu muudatused kui tahes väikesed. Saan nüüd oma viimase projekti valmis kirjutada.

07.10.17
Lõpuks Türgiga selleks korraks ühel pool. Izmiris olid eriti laisad stividorid. Teokiirusel kulges konteinerite kinnitamine ja siis kah olid mõned lõdvad, mõned valesti ja mõned sootuks puudu. Paras oleks kõik need stividorid kinnitamata lastiga mere saata ja vaadaku siis, kuidas on.

09.10.17
Ikka veel „jet lag“ vahiaegade muutmise pärast. Varem magasin kell 00-08, nüüd 20-04. Õhtul und ei tule ja hommikul raske ärgata.

10.10.17
Maltal. Kolmas läks koju. Uus on Filipiinidelt. Igal laeval on Filipiinide madruseid ja motoriste, kuid Filipiinide tüürimeest näen esimest korda.

11.10.17
Uus Kolmas on paras peavalu.

12.10.17
Inspekteerisin Chiefiga topeltpõhja ballastitanke. Trümmipõhjast tuleb manluuk avada, keerates lahti umbes miljon polti. Tank on umbes 2,5 m kõrge, käisime selle risti ja põiki läbi, et leida roostet, mõrasid seintes vms. Kõik oli suurepärases korras. Tankipõhjas oli umbes 20cm vett, viimse tilgani on raske seda välja pumbata. Paar krabi ja väikest kala elavad seal. Eelmine Chief rääkis, et ta on umbes poolemeetrist kala näinud, kelle ta kinni püüdis ja üle parda viskas. Mõistagi oli see kala väike sisse imedes, kuid ballastitankides on pidevalt vaja vett sisse-välja pumbata ja ilmselt elada seal saab. Kui just igavuse kätte ei sure. 3 kuud pardal. Pool lepingut selja taga, pool ees. Aeg on siin ülikiirsti läinud, ilmselt sellepärast, et sadamad on nii tihedalt.

13.10.17
Valencias käidud.

15.10.17
Tangier. Sadamale lähenedes anti korraldus ankrusse jääda. Paar tundi hiljem juba hiivasime. Täitsa mõttetu on nii lühikeseks ajaks ankrusse jääda.
Chief jäi telefonist ilma. Ballastitanki loodides kukkus rinnataskust välja ja otse sellest väikesest torust sisse. Eks järgmine kord tanki inspekteerides leitakse.

16.10.17
Viimane projekt valmis. Inspekteerimise ja dokumentide kohta.

18.10.17
Täna inspekteerisime külje ballastitanke. Need on välia- ja siseparda vahelised suured tankid. Vabapinna mõju vähendamiseks vertikaalsete ja horisontaalsete vaheseintega.

19.10.17
Inglismaa. Udu oli nii paks, et silduda ei saanud. Laevaliilusteenistus soovitas ankrusse jääda. Jäime. 2 tundi hiljem hiivasime ankru ja saime silduda.

Felixstowe on ilus väike linnake, kus on hea maal käia. Ja nagu ikka, on sellistes heades kohtades ka hea õppusi teha. Lasime teise parda paadi vette. Maal sain paar tundi olla, suurt teha ei jõudnud. Prahtija ehk Maerski kontroll käis ka laevas. Puudusi ei esinenud.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar