Me kõik oleme SOVELDAJAD

Alates hetkest, mil Mica otsustas Teistmoodi Perekonna hüljata ja Tallinna kolgastunud äärelinna tagasi kolis, on mind vallanud tugevad igatsustunded. Tunnen puudust meie ühistest hommikukohvitamistest, päikeseküllastest jalutuskäikudest Järve metsas, südamest südamesse suunatud jutuajamistest, hingelistest vaikushetkedest, napakatest lollitamistest, südaöistest rännakutest surnuaial, vapustavatest filmielamustest teki all…

Vana tuntud tõena kulgeb elu tõusude ja mõõnadena. Duaalses maailmas pole halba ilma heata. Ühe ukse sulgedes on võimalus avaneda uuel. Lastes minna asjadel, mis on oma aja ära elanud, teed ruumi uuele ja vajalikule. Oled Sa valmis väljuma mugavustsoonist? Oled Sa valmis teistmoodi väljakutseteks?

Uue tähetolmuhelbena on Teistmoodi Perekonda laskunud ehk tõusnud Matu, kes radioaktiivse aatomikuna on puhuma pannud hoopis teistsugused tuuled, keerlevad tormituuled. Ei mitte kõhutuuled, vaid vallatult hüplevad magnettormilikud folklooriiilid. Kirgliku rahvatantsufännina on ta peaaegu kogu Teistmoodi Perekonna pannud oma pilli järgi tantsima. Meie peres on välja kujunenud uus traditsioon – kõik see mees suundub esmaspäeviti ja kolmapäeviti rahvatantsutrenni, kus teiste soveldajatega tegeletakse keha ja hinge arendamisega.

“Soveldaja” on rahvatantsuansambel, mis tuli kokku 1980-ndate keskpaiku. Repertuaari kuuluvad tantsud folkloorist autoriseadeteni. Ehkki alguses assotsieerus rühmituse nimetus mulle millegipärast vene keelega, on kollektiivi nimi Soveldaja siiski tuletatud verbist soveldama, mis tähendab loomist, seadmist, kujundamist. Soveldaja nime alla koonduvad tulihingelised tantsuhuvilised, kes tunnevad rõõmu aktiivsest tantsulisest liikumisest.

Soveldaja liikmeks võib saada iga tantsuhuviline hoolimata eelnevast kogemusest. Tulla saab nii üksi kui ka koos partneriga. Siiski tuleb mainida, et vaatamata mu soovile tantsida koos Veikoga, pidin ma kombe kohaselt leidma omale naispartneri. See ei olnudki nii raske. Mul kulus vaid üks piljardimäng, et Raine ära sebida. Tegelt see oli nii kift, kuidas ta põhimõtteliselt kohe oli nõus kampa lööma. Juhei! Peaks oma võlusid tihemini rakendama…

Mulle meeldib, et soveldajad on väga toredad ja sõbralikud ja abivalmid. Kui tavaliselt mulle võõrad inimesed ei meeldi ja seoses sellega on mul väga raske luua uusi sõprussidemeid, siis need soveldajad on nii ägedad, et nad on suutnud sulatada isegi minu kalgi igikeltsa alla mattunud südame. Kui enamasti vaevlevad tantsutrupid meestepuuduses, siis meil on meeste küllus. Õnneks agarad neiud ei lase ühelgi meesolevusel nurgas norutada ning jooksevad pärast ühe partneriga tantsimist teise juurde, et ka too saaks sammud läbi harjutada. Hämmastav hoolivus ja ühtehoid.


Õige pea koidab meie esimene esinemine. 11. novembril toimub Luunja kultuurimajas Tartu Noorte Folkloorifestival, mille raames on võimalik näha, kuidas Teistmoodi Perekonna meespere koos teiste soveldajatega jalga keerutab. Oled oodatud!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar