Sest tuleb üks vahva rahvatants

Mul oli suur au esmakordselt esineda rahvatantsuansambli Soveldaja noorterühma liikmena Tartu Noorte Folkloorifestivalil 2017, mis toimus Luunja Kultuurimajas. Kuna üks video ütleb rohkem kui mina oma tuhande sõnaga eales suudaks teha, saad lingi kaudu kogeda killukesi elamustest, mida Teistmoodi Perekonna meeskoosseisul õnnestus luua ja samas endasse haarata.

Ma ei saa jätta jagamata oma siirast heameelt selle üle, et meie noored, seal hulgas läti ja leedu noored, selmet narrida lähikondlasi, peksta endast nõrgemaid, mõnitada vanainimesi, võtta lapselt pulgakomm ära, juua enda kärss kärna, suitsetada oma kopsud umbe, tõmmata surmav narkolaks, huligaanitseda linnatänavail, põrmustada külakiikesid jne jne, tulevad kokku ja kannavad mitmekülgselt edasi esivanemate kombeid ja rahvalikke traditsioone: tantsivad folktantse, mängivad rahvuslikke pille, laulavad rahvalaule, leelotavad. 

Mulle väga meeldis, kuidas vennasrahvad: eestlased, lätlased ja leedukad näitavad oma mitmekülgseid oskusi, et üheskoos areneda, täiustada olemasolevat pagasit ning olla samas eeskujulikuks maailmakodanikuks, kes jagavad inimlikke põhiväärtusi ja rahvuslikku kultuuripärandit. Õnnis tunne valdas mind vaadeldes, kuidas inimesed olenemata rahvusest, vanusest, kogemusest, taustast jms omavahel jalga keerutasid, üksteisele naeratasid ning üüratusse maailmaruumi ligimesearmastust, hoolivust, mõistmist, headust ja positiivsust peegeldasid. Puhas nauding oli olla osake sellest ülevast energiast, mis oma võimsuse ja kõrgsageduslikkuse tõttu kaugetesse kosmoseavarustesse kiirgus. Kõik see, mida Sa endast välja annad, tuleb Sulle mitmekordselt tagasi...
2 kommentaari:

  1. Esimesed sellised neidude pärjad tehti mu terrassil... siis kui sõbrants Soveldajas tantsis. Ilmselt oli tantsupidu vms tulemas. Sellise seelikuga olen minagi tantsinud, Angela Arraste ajastul ehk igiammu. Nii mõnus nostalgia.

    VastaKustuta
  2. Ma mäletan, kuidas põhikoolis sai ka rahvatantsu tehtud ja mõned korrad lausa esinetud. Paraku jäi väärt hobi aastateks soiku, kuid nüüd avanes võimalus, mitte ainult nostalgitseda, vaid ihu ja hingega nautida. Järgmine esinemine on juba 25. nov Tallinna Raekojaplatsil.

    VastaKustuta