Jõuluõnnistus

Mitmed õpetlased ja gurud väidavad, et tuleb teha asju, mida pole harjunud tegema. Kui enamikel on kombeks jõuludeks minna koju, et veeta kvaliteetaega oma kõige lähedasematega, siis mina pole seda teinud aastaid ja aastaid. Alates aastast 2007, mil ma laevale tööle läksin, olen jõule pigem töö juures tähistanud. Sel aastal oli kõik teisiti.

Teistmoodi Perekond tähistas jõule juba detsembri alguses, mil üheskoos leidsime ainsa aja, mil kõik pereliikmed kokku said tulla. Kes ütles, et jõule võib vaid korra tähistada? Spontaanselt korraldasime perega veel ühe jõuluõhtu enne, kui igaüks meist nelja tuule poole teele asus. Veiko veetis jõulud Võrumaal, Matis Saaremaal, Janika Norras ja mina Tartumaal.

Kuna ma pole aastaid jõudnud suguvõsa jõulupeole, tegin kõik endast sõltuva, et olla nüüd ükskordki õigel ajal õiges kohas. Sõitsin juba 22. dets õhtul Tartusse, et jõuda järgmisel päeval tädi juures toimuvale jõululõunale. Tuleb mainida, et ehkki parimate töökaaslastega jõulude tähistamine on ääretult tore, on oma juurte juurde naasmine ja veresugulastega aja veetmine hoopis teine tera. Suurimad tänud mu lemmiktädile, tema elukaaslasele ning Matule sooja ja südamliku vastuvõtu eest, jõulutunde –ja rõõmu loomise eest ning imemaitsvate roogade ja meeldiva meeleolu eest.

Jõululaupäeva veetsin ema ja vanaemaga venna ja tema pere juures, kus külalistena olid esindatud vennanaise ema ja vend. Vennanaisega olime eelnevalt kokku leppinud, et seekord kinke ei tee. Kellele neid kingitusi üldse vaja on? Mõttetut pahna tassida siia ja sinna – milleks? Nii hea ja mugav on minna külla, kui ei pea pead murdma kingiteemaga. Lõppude lõpuks on jõulude ülim mõte lähedastega kvaliteetaja veetmine, mitte uhkete kinkidega üksteise üle trumpamine. Minu jaoks oli parimaid kingitusi see, et vennake mulle sauna küttis ja me jõuluõhtul esiisade traditisooni järgides kõikvõimalikke saunarituaale nautisime.

Ma pole varemalt süvenenud kirikutes läbiviidavatesse jumalateenistustesse. Televiisori vahendusel õnnestus mul sel aastal sellest pühast üritusest osa võtta. Soovitan! Ei, ma ei ütle, et kõik peaksid regulaarselt kirikus käima, et Jumalale lähemal olla – ära muretse, maa-aluses keldris viibides oled Sa Jumalale sama lähedal, nagu kirikus altari ees seistes. Pealegi kõik religioonid on valed – aga mõned printsiibid on õiged ka ja minu arust on huvitav tutvuda nende häguste piiridega, kus kulgeb religiooni õigsus, õiglus ja õilsus ning kust algab väärtõlgendus, manipulatsioon ja lauslollus… Samas vaatamata religioonide vastuolulisusele on oluline mõista, et eitades Jumalat eitame iseennast.


Lõpetuseks olgu öeldud, et kui ükskõik mis või kes, olgu selleks siis kas religioon või jõuluvana, suudab Sind pisutki eemale hoida kurjast ja lähendada headusele, siis on selle või tema kõrgem eesmärk täidetud ning olemasolu põhjendatud. Ja ära unusta, et kui asjad ei kulge päris nii, nagu Sul on plaanitud, siis ära heida meelt, vaid valmistu millekski veel paremaks kui Sa ette oskasid kujutada.  Head vana-aasta lõppu ning ootamatult meeldivaid ja tiivustavaid arenguid uueks aastaks! Hooli ja Sa oled hoitud!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar