Sven merelt - kuu enne koju saamist :)

22.11.17
Felixstowe. Hommikul alustati lastoperatsioonidega ja lõuna ajal peatati tugeva tuule tõttu. Terve minu vaht ei toimunud midagi. Tuul on tugev.
Kuna linna peal on juba üksjagu ringi käidud, siis käisin täna hoopis kohalikus spordiklubis ujumas ja saunas.

23.11.17
Täna hommikul lastioperatsioonid jätkusid.

24.11.17
Pärastlõunal andsime Inglismaa suurimas sadamas sadamas otsad ja enne keskööd olime Euroopa suurimas sadamas. Felixstowe sadamas olime 2 päeva ja 7 tundi mis on uus rekord. Varem oleme kõige kauem sadamas olnud 1 päev ja 12 tundi. Kõige lühem aeg sadamas, muide, on 10 tundi.

27.11.17
Bremerhavenist väljudes lahkus loots laevast helikopteriga. Teadsin, et tankerite ja balkerite puhul tehakse seda mõnikord, kuid konteinerilaeva puhul oli see üllatuseks. Mõnel trümmiluugil praegu konteinereid pole, seega vintsiti trümmiluugilt loots kopterisse. Täislastis laeva puhul sobivat ka sillatiib või vööri haalamistekk.


29.11.17
Antwerpen.

01.12.17
Kapten pani mind Kolmandaga vahti jälle.... Ma pole üldse rahul.

02.12.17
Täna oli veits actionit. Minu vahi ajal oli elektrikatkestus ja hetk hiljem suitsuhaisu tunda.  Enamik seadmeid sillas on ühendatud avariigeneraatoriga, mis voolukatkestuse korral käivitub automaatselt (aga saab ka käsitsi käivitada), ja lisaks on UPS. Kuid gürokompass lakkas töötamast ja sellega ka automaatrool. Seega lülitasin käsijuhtimisele ümber ja hoidsin kurssi magnetkompassi järgi (roolimeest minu vahi ajal pole sillas, v.a. sadamas manööverdades ja väga tiheda liiklusega). Autopiloot on ühendatud vaid gürokompassiga. Peagi oli kapten sillas ja saatis Kolmanda eluruume kontrollima seoses suitsuhaisuga. Selgus, et et ventilatsioonist tuli see, ventilatsiooniruumis oli kärsakas tugevam. Elektrik ajas peagi asja korda.
Esimest korda kogesin elektrikatkestust. Üsna ärev olukord. Sillas annab iga seade eraldi häiret, seega on üsna lärmakas. Ühekaupa siis tuleb iga seadme juures kinni vajutada neid. Kõige tähtsam on kurss säilitada, et kokkupõrget või madalat vältida. Seejuures tulebki käsijuhtimisele minna ja õige roolipump tööle lülitada, sest kolmest pumbast üks on avariigenekaga ühendatud.

05.12.17
Täna olen Teisega vahis, mis on 12-16 ja 00-04. Seda selleks, et õppida Teise tööd. Teine tüürimees on navigatsiooniohvitser, tema vastutab navigatsiooniseadmete korrasoleku, hooldamise, uuendamise eest. Samuti teeb tema reisiplaanid ja kannab teekonna kaardile. Iga nädal tulevad kaartide ja publikatsioonide uuendused ning igapäevaselt tulevad muud uuendused. Teine peab need uuendused implementeerima. Kapten tahab, et õpiksin ka seda.

06.12.17
Malta. Kapten ja elektrikupraktikant läksid koju. Uus kapten on seesama, kes oli mu lepingu alguses. Montenegrost. Uust elektrikulpraktikanti ei tule, pole võtta. Eestis muide laevaelektrikuid varem ei õpetatud, alates 2017 sügisest saab seda Mereakadeemias õppida. Mingi teise nipiga vist sai varem elektrikuks, et õpiti mehaanikuks ja siis praktika tehti elektrikuna vms, täpselt ei tea. 
Olen jälle Chiefi vahis.

08.12.17
Piraeus. Triivisime reidil. Mõni minut peale liikuma hakkamist oli jälle elektrikatkestus. Jälle minu vahi ajal.

09.12.17
Pireusest väljudes pidi kadett Yevhenii sillas olema, kuid läks sinna lühikeste pükstega. Kapten saatis kohe minema ta ja kutsus Kolmanda silda. Kolmas oli üsna närvis, ta pole selles laevas varem sadamas manööverdades sillas olnud. Olen mina või teine kadett vastavalt kellaajale, Kolmas või Teine on ahtri haalamistekil. Silla ettevalmistamine algas kolm tundi enne minu vahi algust, see on põhjuseks, miks kapten mind ei kutsunud. Sel juhul oleksin pidanud 7 tundi järjest vahis olema.

10.12.17
Gebze.

12.12.17

Ambarli. Nooremmadrus ja kolmas mehaanik läksid koju. Nüüd on laevas vaid kaks tüüpi, kes on siin minust kauem olnud: esimene mehaanik ja mehaanikupraktikant. Uued liitujad on nooremmadrus Filipiinidelt, kolmas mehaanik Gruusiast ja elektrikupraktikant Ukraina okupeeritud piirkonnast. Lisaks tuli Chiefi naine, kes jääb kuuks ajaks ja siis lähevad Chiefiga koos koju. Tema on laevas reisijana, mitte laevapereliikmena. Lisaks munsterrollile (laevapereliikmete nimekiri) tuleb mul nüüd sadamatele koostada ka reisijate nimekirjad, kus, tõsi küll, figureerib vaid üks nimi. Kaubalaev tohib peale võtta kuni 12 reisijat, üle selle on juba tegu reisilaevaga ja siis kehtivad laevale teised ja palju rangemad nõuded. Lisaks peab vaatama muidugi laeva mahutavust. Meie laeva puhul on maksimaalne inimeste arv 28 ja hetkel on pardal 25 meeskonnaliiget, seega saaks lisaks Chiefi naisele 2 reisijat veel võtta. Piirarv 28 tuleneb päästepaadi mahutavusest. Nimelt on meie kummagi parda paadis 28 kohta ja kaubakal peavad kõik inimesed mahtuma ühe parda paati. Ka kajuteid on meil 28.


Hetk enne päikesetõusu Marmara merel

1 kommentaar:

  1. Aitäh, laevaelu on maailm, millest kõrvalseisjad suurt ei tea, huvitav on lugeda.

    Ahh, milline pilt! Eks igal merel ja ookeanil ole oma iseloom ja omad värvid :)
    Head vana aasta lõppu!

    VastaKustuta