Kuidas doktorant laborist väljaspool hakkama saab - toit, transport, sport ja pere.


Tere füüsikadoktorant Sveni poolt! Eelmise postituse positiivse tagasiside tõttu andsin lubaduse anda veel ühe panuse bloginduse maailma. Ma jätkan vana teemat ja lisan veel mõned seigad tudengite maailmast. Järgnevad lood on natuke vähem omavahel seotud ja pigem on tegu valitud näidetega elust enesest. 

Tudeng ja toitumine.

Ilmselgelt doktorant ostab oma õlu Lätist. Kiire kalkulatsioon kütusekulu, kauguse ja alkoholi hinnavahega riikides annab miinimumkoguse, mida on vaja tuua, et sõiduga plussi jääda (Aitäh Kõrgem matemaatika!!!). Siis korrutatakse see kogus umbes 10-ga, kuna lubatav kogus ilma küsimusteta üle piiri toomiseks on päris suur. Samuti ei taha iga nädal Valka road trippida ja mõnikord tuleks kasutada aega õppimiseks ka. Tulihingelised vedeltoidulised tudengid (vedanid)  muidugi käivad ka nädala sees Valkas. Kui kell 17.45 loengud läbi saavad, antakse tuld. Mina olen amatöör ja jätan sellised roadtripid ikka nädalavahetuseks.

Õlu kõrvale on doktorante nähtud ka tahket toitu tarbimas. Kui tudeng on pirtsakas ja tahab, et söök oleks soe, siis tuleb poodi minna õhtul pärast kella 21. Siis saab valmistoitu 50%-se allahindlusega. Sama käitumist on täheldatud ka vanemteadurite korral.

Tudeng ja kultuur.

Vastus on Youtube. Tahad muusikat?  Youtube aitab. Tahad kunsti? Mõnikord on muusikaga pildid. Tahad teatrit? Muusikal on video. Tahad teatrit või pilte ilma muusikata? Mute. Tahad aju välja lülitada? Otsi „only in Russia“. Ainult internetti on vaja. Aga sellega pole ka probleemi, kuna utpublic on paroolita ja instituutides on õhtuti piisavalt toole ja laudu. Lihtsalt igaks juhuks võiks suvalise koha pealt mõni õpik lahti olla. Siis möödakäijad arvavad naerupahvaku puhul, et pidi ikka naljakas võrrand olema.

sin x/n= si n x/n = six = 6

Tudeng ja transport.

Üks variant on buss. Tartus on bussiga väga hea sõita, kui elada peatuste kõrval, mis viivad kodukohast läbi kesklinna Lõunakeskuse poole. Kui seda võimalust ei ole, siis õpib tudeng kiirelt aega planeerima või hakkab hilinema. See on see koht, kus juhendaja eraldab grafeeni grafiidist. Kui ta ise just parasjagu ei hiline. (Mina astusin hilineva juhendaja reha otsa mõnda aega tagasi. Oli pühapäev. Leppisime kokku, et kell 20.00 saame Instituudis kokku ja teeme teadust. Eelnev aastatepikkune kogemus ütles, et kui 20.30 kohale jõuan, saan rahus veel 15 minutit kohvi juua enne kui uurima hakkan kuna juhendaja jõuab. Suur oli mu üllatus, kui juhendaja juba 20.03 helistas ja uuris, kas ma ikka tulen. Süda vajus saapasäärde, hüppas saapa august välja ja pani metsa poole jooksu.)

Osadel tudengitel on auto. Mõnikord lapsevanemad ostavad uhiuue auto, mis hakkab parimal juhul 5 aasta pärast lagunema. Teinekord lapsevanem arvab, et elukool on parim ja abistatakse teistsuguse auto valikul. Selline, mille puhul on müstiline, kui autolt 5 minuti jooksul uut tükki pole maha pudenenud. Minul oli kunagi üks ustav Renault. Tal on: Summuti Lätis ära kukkunud; generaatori harjad ära kulunud; uksed nii ära külmunud, et nad enam kinni ei jää; heitgaasi sisse ajanud; starter läbi põlenud. Tagantjärgi mõeldes oli vabalt võimalik, et viga oli minus. Aga vähemalt ei olnud igav.

Tudeng ja sport.

Kui tudeng sõidab bussiga, siis ta tegeleb vabal ajal bussile sprintimisega. Talvel on õigete olude puhul tegu uiskudeta kiiruisutamisega. Kui tudeng sõidab autoga, siis ta tegeleb suure osa oma ajast auto lükkamisega. Kui tudengil on hea peenmotoorika, siis on sobivaks spordialaks Beer pong. Tudengid, kes tavaliselt võtavad osa kõikidest loengutest päevas, on tõenäoliselt suutelised ka maratoni ära kannatama. Terves kehas terve vaim!

Tudeng ja pere.

Nii lähme nüüd lõpuks tõsiseks. Teadlaskarjäär on järgmine: 3 aastat bakat, 2 aastat magistrit, 4 aastat doktorantuuri. Mõni neist võiks parema CV huvides olla välismaal. 9 aastat ja ongi see miinimumnõudeks olev kraad käes. Tuleb arvestada, et iga astme puhul võib kergelt aastake või 2 juurde tulla. Nii, kas nüüd otsime kodu, püsiva töökoha ja hakkame pere looma? Oi ei. Nüüd on ette nähtud 2-3 aastat järeldoktorit. See ei tohiks olla samas Ülikoolis, kus doktorikraad sai tehtud ja uus teemake peaks ka väheke erinema. Nüüd alles on meil lootus leida koduriigis tööd teadlasena. Kui on keegi, kes viitsib mõne teadlashakatisega kogu selle tee kaasa tulla, siis respekt. See ei saa olla lihtne.
Ja sellel rõõmsal toonil lõpetame seekord. Aitäh!

Doktorant ja valentinipäev. Aatomjõumikroskoobi pilt kulla osakestest. Punane joon on hiljem kunstlikult lisatud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar