Mis loom see ramadaan veel on?

Johannes Mihkelsoni Keskus korraldas MTÜ Mondoga koostööprojekti, mille raames kutsuti huvilisi tutvuma ramadaani olemuse ja tähistamise kultuuriga. Interaktiivse loengu käigus said kohalolijad teada, et ramadaan on islamikalendri 9. kuu, mis on pühendatud paastumisele, palvetamisele ja heategevusele. Paastuspetsialist ei piirdunud vaid islamiusuliste nälgimistraditsioonide tutvustamisega, vaid pidas välkloengu paastu tähendusest erinevates maailma usundites. Ehkki keha näljutamise pikkus on religiooniti varieeruv, on siiski tegemist rituaaliga, mis on omane enamikele usunditele. 

Nimetus ramadaan pärineb araabiakeelsest sõnast, mis tähendab kuumust, põlenud maad ja toidumoona vähesust. Ramadaani eesmärk on moslemitele õpetada kannatlikkust, vaimsust, alandlikkust ja allaheitlikkust Jumalale. Moslemid usuvad, et ramadaani ajal on eriti tõenäoline, et Jumal ilmutab end inimkonnale, kuna sel ajal ilmutati Koraani esimesed värsid prohvet Muhamedile. Koraani kohaselt väidab Jumal, et paastumine on sinu kohustus, nagu see oli ka sinu eelkäijate oma.

Ramadaan on aeg vaimseks endassesüüvimiseks ja Jumala kummardamiseks. Sel ajal oodatakse moslemitelt tavapärasest rangemat islami õpetuse järgmist ning ebasündsate ja mittereligioossete helide ja piltide vältimist. Seksuaalne läbikäimine abikaasade vahel on lubatud vaid päevase paastumise lõpu järel. Oluline on nii mõtete kui tegude puhtus. Paastumine peaks suunama südame eemale maistest asjadest, puhastama hinge ja vabastama selle kurjast. Samuti peaks see moslemitele õpetama enesedistsipliini, ohverdamist ja empaatiat endast nõrgemate suhtes – sellest tulenevalt eeldatakse lahkust ja heategevust.

Paastumine muutub moslemitele kohustuslikuks puberteedieas, juhul kui nad on nii vaimselt kui füüsiliselt terved. Eakad ja krooniliselt haiged pole kohustatud paastuma, kuid peavad seda kompenseerima, toites vaeseid. Samuti on paastumisest vabastatud rasedad, imetavad emad ning naised, kellel on menstruatsioon. Ka reisil olles ei pea paastust kinni pidama, kuid mittepaastutud päevad tuleb hiljem järgi teha.
Lisaks paastumisele kutsutakse moslemeid üles ramadaani ajal lugema läbi kogu Koraani. Ramadaan on mõeldud igapäevatoimetustest aja maha võtmiseks ning enda sideme tugevdamiseks Jumalaga palvete, heategevuse ja teiste aitamise abil. Kuna tegemist on andmise ja jagamise ajaga, valmistavad moslemid spetsiaalseid toite, ostavad perele ja sõpradele kingitusi ning annavad abivajajatele tarvilikke asju.
Heategevusel on islami usus tähtis koht ning seda eriti ramadaani ajal. Pärimuse kohaselt on ramadaani ajal tehtud heateod eriliselt õnnetoovad, pakkudes 70 korda suuremat tasu kui muul ajal. Seepärast kulutavad moslemid ramadaani ajal heategevusele rohkem ning paljud tasuvad sel ajal ka almust, et saada õnnistatud.
Mida tähendab käsk ramadaani ajal hoiduda toidust, joogist, tubakast ja seksuaalsetest naudingutest koidust loojanguni? See tähendab seda, et nii kui päike on horisondi taha vajunud, hakkavad ramadaanist lugu pidavad inimesed õgima. Kuna nad on päev otsa nälginud, siis keha karjub toidu ja vedeliku järele. Janu ja isu on nii suur, et toitu ja vett aetakse näost sisse meeletutes kogustes, nii et pärast kõht valutab. Kõht mitte ainult ei valuta, vaid magu venib välja ja kõht paisub suureks. Mõni söandab veel küsida: “Huvitav küll, miks ma paksuks lähen, kui ma söön ainult üks kord päevas?”. Magu on lihas nagu iga teine ning selle kiud on võimelised lühenema või pikenema. 
Öösel end pilgeni täissöönud isendid lähevad magama. Mis juhtub magades? Keha läheb aktiivsest olekust üle unerežiimi, mis tähendab, et organism on puhkeolekus, kus ainevahetus ja seedimisprotsess aeglustuvad. Magu ei erita piisavalt palju hapet, et tagada kiire toidu lagundamine. Tulemuseks on see, et toit jääb terveks ööks makku seisma. Mis juhtub toiduga soojas keskkonnas, kui see jääb vedelema? Tubli oled! Jagad matsu välja küll. Maos roiskuv toit tekitab toksiine, mis erituvad vereringesse ja mürgitavad tervet keha. Ja siis veel imestatakse: “Miks ma küll nii haige olen? Miks mul nii halb on olla?”.
Järgmine kord, kui Jumal Muhamedile hakkab mingeid ilmutusi saatma, võiks vähemalt kumbki neist kaine mõistusega mõelda ühiskonna hüvangule. Kas ülla ideena välja reklaamitud ramadaan või mis iganes muu usuhullus ei kujuta hoopis ohtu indiviidile või isegi kogu inimkonnale? 
Keha puhastamiseks on palju muid võimalusi. Ei pea ennast kuu aega päeval näljutama ja öösel segi sööma. Üks parimaid keha puhastajaid on arbuus. Söö seda mõistlikkuse piirides ajal, mil seedetegevus on aktiivne ja tarbi koguseid, mis magu välja ei venitaks. 
Mis mõttes tegeletakse heategevusega ramadaani ajal? Hea, toetav ning lugupidav teiste ja eelkõige iseenda suhtes tuleb olla kogu aeg.
Ma ei saa aru, kuidas saab ramadaani ajal olla lähemal Jumalale. Sa ei pea minema pühakotta, et olla ühenduses Jumalaga. Sa ei pea isegi lugema pühakirju, et olla Jumala hõlma all. Sa võid temaga suhelda igal ajal ja igal pool.
Pärast loengut ja vestlusi (ning päikseloojangut!) toimus ühissööming, kus pakuti Lähis-Ida hõrgutisi. Toidud olid tõepoolest maitsvad. Mu suureks lemmikuks oli köögiviljadega riis, mille sees leidus ka ohtrasti rosinaid. Jõudsin juba kodus ka järele proovida. Kui tavaliselt mulle rosinad, ei toidu sees ega ka niisama nosimiseks, ei meeldi, siis riisi sees täidavad nad tõepoolest uskumatult hästi oma rolli, andes toidule mõnusalt magusa meki. Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar